Karel Vaca

(1919-1989)

studium užité a reklamní grafiky v Ateliéru Rotter v Praze, žák prof. E. Filly na VŠUP, člen skupiny Trasa; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, kostýmní výtvarník; pd 1950 ve svobodném povolání; spolupracoval jako scénograf s Divadlem satiry (např. Kde je Kuťák), Národním divadlem v Praze, Státním divadlem v Brně a dalšími scénami; vedle práce pro divadlo, které se věnoval od 1948 po celý život, bylo těžištěm a základem jeho tvorby malířství; zabýval se užitou grafikou, byl ilustrátorem, věnoval se plakátové tvorbě (především filmové); byl autorem 341 divadelních a filmových plakátů, ilustroval nebo vytvořil obálky pro 141 knih; v plakátové tvorbě kombinoval různé techniky, používal např. koláž, plakáty byly výrazně barevné; volné malbě se začal soustavně věnovat od 1959, uplatňoval své koloristické cítění, v obrazech se doplňují linie a barvy; zobrazoval znakově stylizované postavy žen, věnoval se zátiší a krajinám, které byly abstrahovány, aby kolem 1963 přecházaly do barevných polí; barvy se dotýkaly, překrývaly, prolínaly, oživovaly obrazy; každý obraz vypráví svůj příběh; v posledních letech tvorby se co nejvíce inspiroval přírodou; zúčastnil se více než 260 kolektivních výstav po celém světě (Los Angeles, Tokio, New York, Varšava, Curych, Lisabon, Basilej atd.); zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU, Národního filmového archivu v Praze, MG v Brně, GVU v Chebu, Muzea umění v Olomouci, GVU v Ostravě, VČG v Pardubicích, Gallery Michael O'Connor Listowel, Museum of Posters Tokyo, Staatliches Museum München, Museum für Gestaltung Zürich, Museum of Moderne Art New York, State University North Carolina, Richmond Gallery, Lords Gallery London, Benecout Gallery Liverpool a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2008, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2008)

  • Karel Vaca

    (1919-1989)

    Abstraktní kompozcie

    Položka č.: 61

    Vyvolávací cena: 110.000 CZK (4.400 €)

    Plánované ukončení: 07. 11. 2019 15:00

    olej, plátno, 1965, 95 x 65 cm, sign. DU Vaca 65, rám, v kontextu své doby bylo dílo Karla Vacy odvážně abstrahované, zcela typicky pro výrazový projev autora, který patřil ke členům skupiny Trasa a k mimořádně zdatným umělcům užitého umění (volná grafika, filmové plakáty) a scénografie. Nadmíru cit…

    Aktuální cena: 110.000 CZK (4.400 €)

    Odhadní cena: 140 000 - 160 000 Kč CZK