Teodor Rotrekl

(1923-2004)

žák prof. J. Nováka na VŠUP v Praze, člen Uměleckě besedy, spoluzakladatel skupiny Radar; grafik, designér, malíř, ilustrátor; zabýval se grafickou tvorbou a designem, působil v Praze; v malbě zprvu usiloval o opticky věrný popis skutečnosti, tematicky v tvorbě převažovaly motocykly, závodní dráhy, letadla a ranveje, což souviselo s ilustrátorskou tvorbou; později usiloval o dynamické vyjádření člověka ve světě strojů; propracoval se k využití postupů pop-artu, v dalších letech v obrazech převážily figurální motivy, především motiv ženy a přírodní prvky; od počátku však v jeho tvorbě (zejména ilustrátorské) přetrvává fascinace světem vědy a techniky; pracoval v kombinovaných technikách a často experimentoval s nejrůznějšími podklady nebo vrstvami průsvitných a poloprůsvitných materiálů; spolupracoval s Výzkumným ústavem syntetických pryskyřic v Pardubicích a s aplikačním servisem chemičky v Ústí nad Labem; autor několika stovek ilustrací a kreseb do časopisů, ilustroval asi 70 knižních titulů s převažující tematikou sci-fi (S. Lem: Astronauti, Planeta Eden; I. Štuka: Šest dnů na Luně ad.); vystavoval s Armádním výtvarným studiem; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, PNP a Středočeské galerie v Praze, MG v Brně a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2004)

  • Teodor Rotrekl

    (1923-2004)

    Tři skokani

    Položka č.: 230958

    Vyvolávací cena: 84.000 CZK (3.360 €)

    Plánované ukončení: 23. 01. 2019 18:15

    olej, papír, 1993, 56 x 43, 5 cm, sign. TR 93, rám, ukázka z fantaskního světa Teodora Rotrekla, českého výtvarníka a ilustrátora, který se věnoval především žánru sci-fi, ale i naučné literatuře pro děti. Studoval na gymnáziu a Škole uměleckých řemesel v Brně, v roce 1942 pokračoval na Vysoké škole…

    Aktuální cena: 84.000 CZK (3.360 €)

  • Teodor Rotrekl

    (1923-2004)

    Letadla v hangáru

    Položka č.: 231007

    Vyvolávací cena: 320.000 CZK (12.800 €)

    Plánované ukončení: 23. 01. 2019 19:04

    olej, překližka, 1964, 39 x 107 cm, sign. PD Rotrekl 64, rám, skvělá ukázka neokubistické Rotreklovy tvorby 60. let z období skupiny Radar, jejímž byl v letech 1950-1970 členem a která se snažila vytvářet moderní umění proti tehdy upřednostňovanému socialistickému realismu. Rotrekl na počátku 60. le…

    Aktuální cena: 320.000 CZK (12.800 €)