Josef Ruszelák

studium SUPŠ v Uherském Hradišti, člen UVU, člen skupiny 5+2, Sdružení Q Brno, Sdružení českých grafiků F. Kupky, člen SVUM Hodonín; grafik, malíř, scénograf, grafický designér; 1957 - 1992 výtvarník Divadla pracujících Gottwaldov (Městské divadlo Zlín), od 1992 ve svobodném povolání; věnuje se malbě, kresbě, ilustraci, volné i užité grafice a fotografii; ve volné tvorbě jej zprvu zaujaly portréty, dívčí hlavy, akty, později převážila krajinomalba; výtvarně silně ovlivněn M. A. Bazovským, A. Derainem a J. Zrzavým, tematicky venkovem, nočními motivy a cestou, ale i klauny, klauniádami, divadlem nebo filmovou groteskou; po 1972 nastoupilo ikarovské téma, později cykly o stromech; postupně se vzdaloval realistickému vyjádření a přiklonil se k abstrakci pod vlivem hudebních motivů; oblíbenou technikou je pastel, v grafice reliéfní tisk a kombinace grafických technik; v malbě klade důraz na boční světlo, bohatě využívá struktury; v barvě zprvu převažovala světle modrá, později se přiklonil k světle zelené, totéž souběžně v grafice; koncem 60. let procházel obdobím bílé, která převažovala až do poloviny let 70.; vytvořil řadu rozsáhlých grafických cyklů a reliéfních listů (slepotisků); ilustroval několik básnických sbírek pro nakladatelství Odeon, Čs. spisovatel a Blok; graficky upravoval knihy, časopisy, bibliofilie, firemní katalogy, značky a stovky divadelních programů a plakátů pro zlínské divadlo, Mahenovo divadlo v Brně a zlínskou filharmonii; autor několika scénických výprav, podílel se na scénografických výstavách; zastoupen ve sbírkách KG Zlín, MG Brno, GVU Ostrava, Galerie v Zirci (Maďarsko) a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2004)

  • Josef Ruszelák

    Položka č.: 403

    Vyvolávací cena: 1.400 CZK (56 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    olej, sololit, 1984, 30 x 20,8 cm, sign. DU J. Ruzselák 84, rám, studium SUPŠ v Uherském Hradišti, člen UVU, člen skupiny 5+2, Sdružení Q Brno, Sdružení českých grafiků F. Kupky, člen SVUM Hodonín

    Aktuální cena: 1.400 CZK (56 €)