Adolf Jelínek Alex

(1890-1957)

Narozen 25.4. 1890 ve Strmilově u Jindřichova Hradce, zemřel 2. 9. 1957 v Praze. Studoval na UPŠ v Praze, poté byl žákem prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze. Malíř, grafik; maloval figury a podobizny, jeho dílo je zastoupeno v Národní galerii v Praze. V roce 1924 vystavoval na výstavě českých grafiků v Paříži (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)Adolf Jelínek, tvořící pod pseudonymem „Alex“ , se narodil roku 1890 ve Strmilově. Své výtvarné vzdělání získal na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, Akademii v Mnichově a pražské Akademii (v ateliéru Maxe Švabinského). Jako jeho slavný profesor, i on se po celý život zabýval převážně tvorbou realistickou s jemným nádechem pozdního romantismu obracejícího se do první poloviny 19. století . Tak vznikají mnohé grafické práce s náměty potulných kejklířů, cikánů, pasoucích se koní nebo heroických jezdců plných dynamického a vzrušeného pohybu. Objevují se četné alegorie ročních období či motivy přírodní. Mimo to i témata fantaskní. Dokumentoval také významné stavby své doby – například mostu v Bechyni nebo Mohyly gen. Štefánika. Nevyhýbal se ani křesťanské tematice (četné barevné lepty Ecce Homo, Panny Marie s dítětem, Ukřižování aj). Jeho umělecký výraz je snadno rozpoznatelný díky již zmíněné dynamice a bravurní kresbě. Technika leptu a později suché jehly mu dovolovala vytvářet velmi subtilní grafické práce vyznačující se uvolněným rukopisem a sebejistou rukou zkušeného rytce. Jeho práce v sobě neutají inspiraci Rembrandtem či Maxem Švabinským. Malbě se nevěnoval soustavně a tak za nejdůležitější část jeho tvorby je třeba brát jeho práci v oboru grafiky. Mezi zajímavosti však patří jeho patentovaný vynález - tzv. „výtlačný štětec“ fungující na principu inkoustového pera, kterým barvu na plátno vytlačoval, čímž malba nabývala reliéfní struktury a patřičné hloubky. Kromě výtvarné tvorby se příležitostně pouštěl i do tvorby literární. Své romány doprovázel vlastními kresbami a grafickými pracemi („Černošedé oči“, „Pohádky“). Kromě toho ilustroval například bibliofilské vydání Puškinova Evžena Oněgina, Vrchlického „Českých balad“ či jeho „Legendu o sv. Prokopu“ . Alex zemřel roku 1957 v Praze. (z textu Martina Vaňka k výstavě v Muzeu Jindřichohradecka v roce 2007)

SEZNAM AUTORŮ

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Bojovník

    Položka č.: 602

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (120 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2019 08:02

    olej, karton, 30 x 22 cm, sign. PD A. J. Alex, rám, Antikvariát Dlážděná, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 3.000 CZK (120 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Elektrárna v Ervěnicích u Mostu 1870

    Položka č.: 708

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2019 09:48

    suchá jehla, 1929, 33,5 x 51,5 cm, sign. PD A. J. Alex, rám, Antikvariát Dlážděná, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Dívka u piána

    Položka č.: 928

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2019 13:28

    litografie, 1915, 18 x 23 cm, sign. PD Alex Jelínek 1915, rám, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Pegas

    Položka č.: 198399

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    Plánované ukončení: 17. 12. 2019 11:51

    měkký kryt, 1930, 10,3 x 13,4 cm, sign. PD A.J. Alex, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Laně

    Položka č.: 211307

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    Plánované ukončení: 17. 12. 2019 13:16

    akvatinta, 18 x 14 cm, sign. PD JA. Alex, rám, zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Povoz

    Položka č.: 215259

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 18. 12. 2019 10:32

    lept, 25,2 x 32,7 cm, sign. PD A. J. Alex, rám, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    U řeky

    Položka č.: 215325

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 18. 12. 2019 10:33

    lept, 14,8 x 18,4 cm, sign. PD A. J. Alex, pasparta, č. 93/125, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Ples

    Položka č.: 215326

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 18. 12. 2019 10:34

    lept, 13,4 x 17,3 cm, sign. PD AJ Alex, pasparta, zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Čtenář

    Položka č.: 218067

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    Plánované ukončení: 18. 12. 2019 10:43

    lept, 9 x 8 cm, sign. PD A.J. Alex, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Starý kůň

    Položka č.: 226107

    Vyvolávací cena: 190 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 18. 12. 2019 11:58

    akvatinta, 9 x 12,4 cm, sign. PD A.J. Alex, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 190 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Pět leptů

    Položka č.: 228644

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Plánované ukončení: 18. 12. 2019 12:21

    5x lept, vše signováno, vydal Arthur Novák, Praha 1918, Ex. 32/65, volné listy v kartonových deskách, desky lehce poškozené, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Komedianti

    Položka č.: 239622

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 26. 12. 2019 10:15

    lept, 1931, 23 x 24,5 cm, sign. PD A. J. Alex, na zadní straně popsáno, Antikvariát Dlážděná, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook