František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Hlavy Geuzů (Mstivá kantiléna)

    Položka č.: 241214

    Vyvolávací cena: 6.500 CZK (271 €)

    Plánované ukončení: 09. 04. 2024 14:22

    suchá jehla, 1948, 11,1 x 8,4 cm, sign. DU Tichý, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 6.500 CZK (271 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Řetězový most I.

    Položka č.: 281280

    Vyvolávací cena: 25.000 CZK (1.042 €)

    Plánované ukončení: 16. 05. 2024 16:05

    suchá jehla, 1946, 26,5 x 34 cm, sign. LD František Tichý 47, PD věnování: Františku Brabcovi!, uvedeno v soupisu Dvořák pod č. 125, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 25.000 CZK (1.042 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Pán s deštníkem

    Položka č.: 281428

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)

    Plánované ukončení: 16. 05. 2024 18:33

    suchá jehla, pozdější otisk z původní desky, 23,8 x 25,5 cm, dole razítko: Z pozůstalosti Akad. mal. Františka Tichého, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Instagram

Facebook