Karel Svolinský

(1896-1986)

žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Žena v květu

    Položka č.: 235443

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 27. 06. 2019 23:08

    dřevoryt, 12 x 8,2 cm, sign. PD K Svolinský, papír u horního okraje přeložen (zasahuje kousek grafiky), antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Děvče

    Položka č.: 227941

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 02. 07. 2019 15:31

    dřevoryt, 1936, 36,4 x 24,4 cm, sign. PD KSvolinský, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Profil dívky

    Položka č.: 214719

    Vyvolávací cena: 2.300 CZK (92 €)

    Plánované ukončení: 04. 07. 2019 14:37

    akvarel, tuš, pastel, karton, 34,5 x 31 cm, sign. DU K. Svolinský, rám, při okrajích zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 2.300 CZK (92 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dívka

    Položka č.: 234423

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 09. 07. 2019 19:20

    linoryt, 22,8 x 17,5 cm, sign. PD K. Svolinský, při okrajích mírně zažloutlý papír, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Růže

    Položka č.: 236082

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 18. 07. 2019 19:01

    dřevoryt, 13,5 x 9,2 cm, sign. PD K. Svolinský, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Růže

    Položka č.: 237218

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 25. 07. 2019 19:00

    lept, 9 x 12 cm, sign. PD K. Svolinský, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Máj

    Položka č.: 235498

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 05. 08. 2019 18:17

    kniha, 1980, 34 x 25 cm, edice Krásných tisků Bohemia, zmenšená kopie slavné bibliofilie, vystavené na mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži r. 1925 s dřevoryty K. Svolinského, Československý spisovatel, Praha, plátěná vazba v kartonovém obalu, 55 stran, bez výrazného poškození, Antikvari…

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Božena Němcová: Tři citrony

    Položka č.: 235656

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 06. 08. 2019 19:15

    bibliofilie s pěti původními dřevoryty, 1929, 38,5 x 29 cm, sign. na tiráži K. Svolinský, typogr. úprava a litograficky kolorované dřevoryty K. Svolinského, Hranice na Moravě 1929, 38 stran, vydáno 240 číslovaných výtisků, z nichž tento má č. 199, původní kartonový přebal poškozen, vazba povolená, A…

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Sedící dívčí akt

    Položka č.: 235874

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    Plánované ukončení: 08. 08. 2019 19:33

    kamenorytina, 1936, 36 x 24 cm, sign. PD K. Svolinský, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 600 CZK (24 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Kostel

    Položka č.: 236379

    Vyvolávací cena: 3.600 CZK (144 €)

    Plánované ukončení: 03. 09. 2019 18:23

    akvarel, papír, 8 x 12,8 cm, sign. LD K. Svolinský, rám, na rámu oděrky, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 3.600 CZK (144 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook