Karel Veržakovský

(1924-1963)

Karel Veržakovský se narodil roku 1924. Jeho matka byla Češka, otec Ukrajinec, Bělogvardějec, kterého krátce po narození syna fyzicky zlikvidovali bolševici. Studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru figurální malby u profesora Jakuba Obrovského. Počátky jeho tvorby jsou inspirovány impresionismem. Tato etapa na konci 40. let postupně přechází do realismu a na začátku 50. let až k fotografickému realismu. Souběžně s hyperrealismem vznikají první práce ovlivněné surrealismem. Druhá polovina 50. let akceptuje vliv abstrakce a mnohdy předbíhá tímto výrazem i své slavnější současníky. Celkově v jeho tvorbě vynikla zejména surrealistická a abstraktní perioda, jež prokázala výjimečnost jeho mimořádného talentu. S umělci své doby se prakticky nestýkal. Naopak pevné bylo jeho přátelství s Andrejem Bělocvětovem. Jejich tvorba se po dlouhá léta vyvíjela společně, vzájemně se výrazně ovlivňovali. Jeho prostřednictvím se seznámil také v té době již slavným fotografem Josefem Sudkem, který po jeho smrti zdokumentoval jeho malířskou pozůstalost.

  • Karel Veržakovský

    (1924-1963)

    Položka č.: 605

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (120 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 10:48

    olej, plátno, 62 x 88 cm, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského na AVU v Praze

    Aktuální cena: 3.000 CZK (120 €)

  • Karel Veržakovský

    (1924-1963)

    Studie ženy

    Položka č.: 704

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 12:27

    tužka, akvarel, papír, 65 x 44,5 cm, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského na AVU v Praze

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

  • Karel Veržakovský

    (1924-1963)

    Zátiší s květinou

    Položka č.: 262

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    olej, plátno, 1957, 55,5 x 70,5 cm, sign. PN Veržakovský 57, klínový rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského na AVU v Praze