Karel Hurdálek

Karel Hurdálek narozen 7.4.1942 Hronov malíř, řezbář, myslivec Malovat začal už na základní škole. Navštěvoval malířský kroužek vedený akademickou malířkou slečnou Čechovou a panem učitelem Lednem. Po absolvování základní školy pracoval dva roky jako tkadlec a zakladač stavů v textilce „Saurer“ v Hronově, poté nastoupil na střední odborné učiliště lesnické. První rok strávil ve školním zařízení v oboře Kněžičky u Chlumce nad Cidlinou. Vychovatelem byl Jiří Málek, výborný ilustrátor přírodovědných publikací, ale i p. Holeček, mistr na těžbu dřeva a zalesňování, či vrchní mistr p. Moravec. Druhý ročník již absolvoval výuku v Přední Labské u Špindlerova Mlýna. V té době také započalo celoživotní přátelství s Ing. Josefem Vágnerem, tamním Karlovým učitelem, pozdějším ředitelem ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Po absolvování školy pracoval Karel jeden rok v lese na různých úsecích, kdy měl možnost praktického poznání všech činností středního lesního personálu – od semenářství, např. v podobě sběru šišek jedlí, přes zalesňování až po těžbu dříví. Od roku 1961 jej neminula dvouletá základní vojenská služba – zařazení výsadkář. V letech 1963-1967 pracoval další čtyři roky v lesnictví. Následovala zajímavá restaurátorská práce, byť se jednalo převážně o církevní relikvie, v chrámové službě Červený Kostelec. V letech 1968 a 1969 Karel uskutečnil první samostatné výstavy svých prací: v Jiráskově divadle v Hronově a v Obecním domě ve Velkém Poříčí. Od roku 1971 pracoval 17 let u komunálních služeb v Hronově – kamenické práce všeho druhu. Do této doby spadá celá řada podstatných událostí, ať už se jedná o setkání a sedmileté (1974 - 1981) intenzivní přátelství s akademickým malířem, malířem pravěku Zdeňkem Burianem; či např. spolupráce s Ing. Josefem Vágnerem – tvorba rámů pro obrazy cyklu „Vznik života na Zemi“ a oprava rozsáhlého historického reliéfu stěn budovy muzea královédvorské ZOO. V letech 1981 a 1982 absolvoval ze zájmu i dálkové studium na Středním odborném učilišti v Praze a stal se z něj „řezbář s výučním listem“. Po celou dobu se věnoval také myslivosti. Přirozeným magnetem pro něj byla jelení zvěř, jíž se snažil ztvárnit v množství svých řezeb i obrazů. Své cestovatelské sny si mohl splnit až porevolučně, vyjma několika návštěv blízkých destinací – Slovenska, Polska a Maďarska. V roce 1997 absolvoval první cestu do Afriky – se svým přítelem, malířem Janem Skořepou. V Tanzanii a na Zanzibaru společně strávili dva a půl měsíce a nalezli nejeden objekt hodný jejich malířského umění. V roce 1999 se pro změnu vypravil s jiným svým kamarádem, preparátorem a kynologem Václavem Lokvencem do severozápadní Ameriky, do státu Idaho. I zde pobyli dva měsíce střídavě na loveckých toulkách a také pracovně, řezbařinou pro jejich hostitele. Návrat na černý kontinent se konal až v roce 2004, do Zimbabwe, jako doprovod dalšího celoživotního přítele na jeho lovech, Františka Holmana. Bylo to na „pouhé“ tři týdny a tak je pochopitelné, že se sem museli vypravit znovu hned další rok. Až do současné doby realizoval Karel Hurdálek devět výstav svého řezbářského a malířského umění. ZDROJ: myslivost.cz - článek Mgr. Vladimír Bádr, Ph.D.

  • Karel Hurdálek

    Sněžka v Krkonoších

    Položka č.: 239604

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 25. 12. 2019 14:57

    křída, papír, 44 x 61 cm, sign. PD Hurdálek, rám, práce hronovského malíře, který se ve své tvorbě zaměřoval na oblast Krkonoš, Antikvariát Dlážděná

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)