Pravoslav Kotík

(1889-1970)

žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko; malíř, kreslíř, grafik, pedagog; již 1910 vystavoval poprvé se skupinou Nezávislých v Topičově salonu pod pseudonymem Kraus; v letech 1912 - 1939 působil jako středoškolský profesor kreslení v Turnově, Nové Pace, Mladé Boleslavi a v Praze; 1924 a 1937 studijně pobýval v Paříži, od 1932 pravidelně pobýval v Jugoslávii, další studijní cesty podnikl do Belgie, Německa, Anglie a Nizozemí; spolupracoval s Krásnou jizbou Družstevní práce, udržoval kontakty s Levou frontou kulturních pracovníků a intelektuálů; 1932 se natrvalo usídlil v Praze; patřil k předním představitelům tzv. sociálního umění, člověk ve složité sociální struktuře byl obsahem jeho celoživotního výtvarného programu; v počátcích tvorby se hlásil k neoklasicismu, ve 20. letech jej ovlivnil francouzský kubismus; tvorba se vyvíjela v souladu s dobovými proměnami; koncem 30. let se vyjadřuje v metaforických obrazech, v jeho tvorbě se objevuje i moment civilistního projevu; v 50. letech se ocitl v izolaci, maloval nefigurativně, používal tvarovou redukci, úsporná gesta, barva a linie se osamostatňovaly a dostávaly nový význam; ve své tvorbě dospěl až k expresivní abstrakci; jako grafik a kreslíř se podílel na knižní výzdobě řady publikací; některé jeho dřevoryty vyšly ve Veraikonu a v Moderní revui; pracoval převážně technikou dřevorytu a leptu; zastoupen ve sbírkách NG v Praze, Galerie hl. m. Prahy, ČMVU v Praze a ve sbírkách všech regionálních galerií v Čechách a na Moravě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2001)

SEZNAM AUTORŮ

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Kompozice

    Položka č.: 612

    Vyvolávací cena: 9.200 CZK (368 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 10:55

    kvaš, akvarel, papír, 1957, 19 x 29 cm, rám, žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko

    Aktuální cena: 9.200 CZK (368 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Akt muže a ženy

    Položka č.: 643

    Vyvolávací cena: 9.000 CZK (360 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 11:26

    tužka, pastel, papír, 1953, 30 x 21 cm, sign. LD P.Kotík 14.IX.53, rám, žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko

    Aktuální cena: 9.000 CZK (360 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Krajina

    Položka č.: 644

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (480 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 11:27

    tempera, papír, 1961, 31,5 x 23,5 cm, LD monogr. P. K. 61, rám, žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko

    Aktuální cena: 12.000 CZK (480 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Kostel ve vsi

    Položka č.: 866

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 15:09

    dřevoryt, 13 x 16,3 cm, sign. PD Pravoslav Kotík, při okrajích mírně zašpiněný papír, Antikvariát Dlážděná, žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Městská scenérie

    Položka č.: 279

    Vyvolávací cena: 7.000 CZK (280 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    tužka, akvarel, papír, 31 x 20 cm, monogr. DU P. K. , rám, na paspartě skvrnky. Vystaveno v Rabasově galerii Rakovník, 2008 na výstavě Pravoslav Kotík práce na papíru kresby malby, hlavně z 60 let 20. století, katalog k výstavě přiložen, ale tato kresba v něm není reprodukována., antiqari.at Radhošť…

    Aktuální cena: 7.000 CZK (280 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Poutník

    Položka č.: 234826

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 14. 10. 2019 19:40

    dřevoryt, 7 x 12 cm, lehce zažloutlý, při okrajích pokrčený papír, antiqari.at Radhošťská, žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Ex libris Dr. Jos. Bartoš

    Položka č.: 218164

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    Plánované ukončení: 15. 10. 2019 21:36

    dřevoryt, 9,5 x 9,3 cm, LD značeno ve štočku K P, antiqari.at Radhošťská, žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Pravoslav Kotík

    (1889-1970)

    Z knih Z. J. V.

    Položka č.: 218199

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    Plánované ukončení: 15. 10. 2019 21:38

    dřevoryt, 1920, 11,5 x 11,8 cm, rám, lehce zažloutlý papír, na rámu drobné oděrky, antiqari.at Radhošťská, žák prof. E. Dítěte, K. V. Maška a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze, člen SVU Mánes, Umělecké besedy a Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook