František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ


  • František Tichý

    (1896-1961)

    Eros

    Položka č.: 4

    Vyvolávací cena: 9.800 CZK (392 €)

    Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

    suchá jehla, 1942, 24,1 x 18 cm, sign. LD Tichý 43, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 9.800 CZK (392 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 11 000 - 13 000 Kč CZK

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Ptáček-žena

    Položka č.: 14

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (160 €)

    Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

    tužka, papír, 1947, 9 x 19 cm, sign. LD Tichý 47, Tichý je považován za přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík je velice bohatý – zátiší, motivy městské krajiny, portréty (například démonický portrét Paganiniho), knižní ilustrace …

    Aktuální cena: 4.000 CZK (160 €)

    Poslední dražitel: ID2746 Historie příhozu

    Odhadní cena: 5 000 - 6 000 Kč CZK

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Zvěstování

    Položka č.: 15

    Vyvolávací cena: 18.000 CZK (720 €)

    Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

    tužka, papír, 1948, 18 x 27,5 cm, sign. PD František Tichý 48, rám, krásná ukázka z volné tvorby přední osobnosti české výtvarné avantgardy. Tichý, který se významně prosadil také jako jevištní výtvarník, studoval na AVU v Praze u J. Obrovského a K. Krattnera. Později se sám stal profesorem na VŠUP.…

    Aktuální cena: 18.000 CZK (720 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 22 000 - 25 000 Kč CZK

Facebook