František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Ptačí žena

    Položka č.: 36

    Vyvolávací cena: 25.000 CZK (1.000 €)

    Plánované ukončení: 07. 11. 2019 15:00

    kresba, kombinovaná technika, tužka, papír, 26,5 x 20 cm, sign. DU Tichý, Tichý je považován za  přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík je velice bohatý – zátiší, motivy městské krajiny, portréty (například démonický portrét Pagan…

    Aktuální cena: 25.000 CZK (1.000 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 40 000 - 45 000 Kč CZK

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Commedia dell´arte

    Položka č.: 110

    Vyvolávací cena: 22.000 CZK (880 €)

    Plánované ukončení: 07. 11. 2019 15:00

    suchá jehla, 1947, 20 x 21 cm, sign. DU Tichý 47, rám, Tichý je považován za  přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík je velice bohatý – zátiší, motivy městské krajiny, portréty (například démonický portrét Paganiniho), knižní ilus…

    Aktuální cena: 22.000 CZK (880 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

    Odhadní cena: 40 000 - 50 000 Kč CZK

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Hrazdaři II.

    Položka č.: 109

    Vyvolávací cena: 21.000 CZK (840 €)

    Plánované ukončení: 07. 11. 2019 15:00

    lept, 1947, 15,5 x 35 cm, sign. DU tichý 47, rám, Tichý je považován za  přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík je velice bohatý – zátiší, motivy městské krajiny, portréty (například démonický portrét Paganiniho), knižní ilustrace…

    Aktuální cena: 21.000 CZK (840 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

    Odhadní cena: 40 000 - 50 000 Kč CZK

Facebook