Ota Janeček

(1919-1996)

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

SEZNAM AUTORŮ

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Hlava

    Položka č.: 734

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (180 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 12:57

    monotyp, 1945, 16 x 12,4 cm, sign. PD Janeček 14. VIII. 45, rám, lehce zažloutlý, při okrajích zvlněný papír, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 4.500 CZK (180 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Stojící postava

    Položka č.: 735

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (180 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 12:58

    monotyp, 1945, 16 x 12,4 cm, sign. PD Janeček 14. VIII. 45, rám, lehce zažloutlý, při okrajích zvlněný papír, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 4.500 CZK (180 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Poloakt

    Položka č.: 906

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 15:49

    linoryt, 13 x 9,6 cm, sign. PD Ota Janeček, č. 159/200, antiqari.at Radhošťská, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Květina

    Položka č.: 455

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    suchá jehla, 1947, 24,5 x 18 cm, sign. DU Janeček 47, na listu originální kresba s podpisem Oty Janečka, lehce zažloutlý, při okrajích pokrčený papír, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Uzenáči

    Položka č.: 454

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    lept, 1947, 16 x 24,5 cm, sign. PD Janeček 47, č. 7/10, DU věnování: Václavovi za kufrrrr! (2.V.-30.IX.) Janeček 47, lehce zažloutlý papír, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Ráj

    Položka č.: 453

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    linoryt, 1949, 15,8 x 12 cm, sign. PD Ota Janeček 1949, použito jako PF v roce 1970, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Objekt (PF 1969)

    Položka č.: 452

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    lept, mezzotinta, 1968, 14,6 x 10,3 cm, sign. DU Ota Janeček, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Studie aktu

    Položka č.: 451

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    litografie, 11 x 7,5 cm, sign. PD Janeček, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Akt dívky

    Položka č.: 450

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    linoryt, 12,9 x 7,9 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, č. 10/50, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    O Cyrilu Boudovi

    Položka č.: 205307

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    Plánované ukončení: 27. 08. 2019 14:20

    serigrafie, 1983, 24 x 19,5 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 600 CZK (24 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Dva ptáčci

    Položka č.: 205308

    Vyvolávací cena: 650 CZK (26 €)

    Plánované ukončení: 27. 08. 2019 14:21

    serigrafie, 20,7 x 18 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 650 CZK (26 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Tři vlnovky

    Položka č.: 205309

    Vyvolávací cena: 650 CZK (26 €)

    Plánované ukončení: 27. 08. 2019 14:22

    serigrafie, 1973, 20,5 x 15 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 650 CZK (26 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    V ráji

    Položka č.: 220183

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    Plánované ukončení: 27. 08. 2019 15:14

    linoryt, 15,9 x 12,1 cm, sign. DU Ota Janeček, lehce zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Zákonem a rytmem života...

    Položka č.: 221858

    Vyvolávací cena: 290 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 28. 08. 2019 14:56

    serigrafie, 21 x 14 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 290 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Vegetace

    Položka č.: 236962

    Vyvolávací cena: 130.000 CZK (5.200 €)

    Plánované ukončení: 02. 09. 2019 18:12

    olej, plátno, 1979, 143 x 50 cm, sign. PD Ota Janeček 1979, vzadu Ota Janeček 1979, rám, vzadu autorsky popsáno Desetinový návrh mosaiky pro Gottwaldov /arch. Š. Zelina/, jeden z předních českých umělců tzv. generace druhé světové války. Studoval kresbu na ČVUT v Praze u O. Blažíčka, C. Boudy a K. P…

    Aktuální cena: 130.000 CZK (5.200 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Buňky

    Položka č.: 236262

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Plánované ukončení: 03. 09. 2019 16:26

    serigrafie, 19,5 x 24,3 cm, sign. NU Ota Janeček, lehce pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Torzo aktu

    Položka č.: 236263

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 03. 09. 2019 16:27

    linoryt, 27,1 x 11,4 cm, sign. PD Ota Janeček, č. 11/20, pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Zvoneček

    Položka č.: 236632

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    Plánované ukončení: 04. 09. 2019 18:26

    suchá jehla, 8 x 12 cm, sign. PD Ota Janeček, pasparta, č. 9/40, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook