Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    In memoriam Vincence Paulusa

    Položka č.: 877

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    Plánované ukončení: 27. 09. 2019 15:20

    dřevoryt, 16,6 x 11,8 cm, sign. PD JVáchal, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Novoročenka

    Položka č.: 168

    Vyvolávací cena: 2.900 CZK (116 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    dřevoryt, 14,8 x 9,7 cm, sign. PD JVáchal, rám, zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.900 CZK (116 €)

    Poslední dražitel: ID3**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. Karel Procházka

    Položka č.: 234859

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    Plánované ukončení: 17. 09. 2019 21:36

    dřevoryt, 1924, 9,8 x 9,5 cm, zažloutlý papír, vzadu nalepen zbytek papírové lepenky, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 560 CZK (23 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. K. Procházka

    Položka č.: 234861

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    Plánované ukončení: 17. 09. 2019 21:38

    dřevoryt, 1924, 9,5 x 5,7 cm, lehce zažloutlý papír, vzadu nalepen zbytek papírové lepenky, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 560 CZK (23 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris J. H. Štěrby

    Položka č.: 234865

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 17. 09. 2019 21:46

    dřevoryt, 1 x 1 cm, rám, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook