Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ


  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Dřevoryty k Mystikům a vizionářům

    Položka č.: 10

    Vyvolávací cena: 23.000 CZK (920 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    5x dřevoryt, 1911-13, vše 21 x 21 cm, vše značeno razítkem JV, sign. v tiráži JVáchal, obsahuje listy: Strom života, Agrippa Cornelius, Jakub Boehme, Angelus Silesius a Kateřina Emerichová, vydal M. Beznoska, Praha II pravděpodobně ve 20. letech, lehce zažloutlý papír, na papíře drobné skvrnky, žák …

    Aktuální cena: 23.000 CZK (920 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Šumava umírající a romantická - originální předsádka

    Položka č.: 40

    Vyvolávací cena: 18.000 CZK (720 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    mnohobarevný dřevořez, 1931, 62 x 46 cm, rám, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 18.000 CZK (720 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    E.A. Poe v dřevorytu

    Položka č.: 41

    Vyvolávací cena: 15.000 CZK (600 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, soubor 15 dřevorytů na náměty slavných povídek E.A. Poa, značeno ve štočku, vyd. Pourova edice, Praha, přiložen seznam vyobrazení, volné listy v obálce bez vady, okraje obálky mírně opotřebené, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakl…

    Aktuální cena: 15.000 CZK (600 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ruce

    Položka č.: 42

    Vyvolávací cena: 9.500 CZK (380 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 13x barevný dřevoryt J. Váchal (vše značeno ve štočku), vyd. ELK, Praha, 1943, k veršům Otokara Březiny, volné listy v pův. plpl. deskách, listy bez vady, desky mírně opotřebené, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Ve…

    Aktuální cena: 14.000 CZK (560 €)

    Poslední dražitel: ID248 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Malíř na frontě (Soča a Italie 1917-18)

    Položka č.: 43

    Vyvolávací cena: 7.500 CZK (300 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 42 dřevorytů, 1 linoryt a 4 reprodukce fotografií J. Váchal, vyd. Anna Macková, Praha, 1929, celkem 457 exemplářů (tento nečíslovaný, na dřevaprostém papíře), plpl. převazba, 403s., výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluza…

    Aktuální cena: 7.500 CZK (300 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Knižní značky Josefa Váchala (soupis)

    Položka č.: 44

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (180 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 1x vícebarevný, 4x čb. dřevoryt, dřevoryt na obálce a podpis v tiráži Josef Váchal, připravil, úv. text napsal a vyd. Vincenc Paulus, Hradec Králové, 1936, ex. 27/100, spolupráce Anna Macková, na ruční papír vytiskl Jaroslav Oma, volné listy v obálce, nestr., výborný stav, antiqari.at R…

    Aktuální cena: 4.500 CZK (180 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    A. Macek: Dvě povídky

    Položka č.: 45

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 3x pův. dřevoryt, tit. list a konečná linka J. Váchal, vyd. Spolek českých bibliofilů, nákl. časop. Peníze, Praha, 1911, obs: povídky Robert Ďábel a Přítel a milenec, pův. kartonové desky, nestr., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupi…

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    A. Dolenský: Moderní česká grafika

    Položka č.: 46

    Vyvolávací cena: 1.600 CZK (64 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 4x dřevoryt (J. Váchal, Fr. Kobliha, Fr. Bílek a J. Benda), 16 čb. příloh (tisků) na křídovém papíře (J. Mařák, A. Kalvoda, T.F. Šimon, M. Švabinský, V. Stretti, A. Kašpar, Z. Braunerová, J. Stretti-Zamponi a další), vyd. J. Pelcl, Praha, 1912, plpl. převazba, 40s. + přílohy, velmi dobr…

    Aktuální cena: 1.600 CZK (64 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Mladého Flauberta zápisky z cest

    Položka č.: 47

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 4x pův. dřevoryt J. Váchal, vyd. S.K. Neumann, Bilovice u Brna, 1912, IV. publikace sbírky krásných tisků Červen, 300 výtisků, pův. clpl. vazba, 80s., ušpiněné desky, jinak velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzaklada…

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Mladého Flauberta zápisky z cest

    Položka č.: 48

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Ukončení prvního podání: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 1912, 18,5 x 15 cm, čtyři dřevoryty Josefa Váchala, v edici Červen vydal S. K. Neumann, Bílovice, 300 výtisků, tento svazek má č. 44, plátěná vazba, 80 stran, zašpiněná plátěná vazba, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue…

    Aktuální cena: 1.100 CZK (44 €)

    Poslední dražitel: ID7003 Historie příhozu

Facebook