Karel Svolinský

(1896-1986)

žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ


  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Božena Němcová: Tři citrony

    Položka č.: 892

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 24. 05. 2019 08:13

    bibliofilie s pěti původními dřevoryty, 1929, 38,5 x 29 cm, sign. na tiráži K. Svolinský, typogr. úprava a litograficky kolorované dřevoryty K. Svolinského, Hranice na Moravě 1929, 38 stran, vydáno 240 číslovaných výtisků, z nichž tento má č. 199, původní kartonový přebal poškozen, vazba povolená, A…

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    J. Seifert: Petru Bezručovi

    Položka č.: 912

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    Plánované ukončení: 24. 05. 2019 08:33

    bibliofilie, 2x sign. dřevoryt a typografie K. Svolinský, podpis na tit. listě J. Seifert, vyd. Matouš Jurák a Karel Svolinský, Olomouc, 1956, ex. 50/100, velkolosinský ruční papír, volné listy v obálce, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM …

    Aktuální cena: 600 CZK (24 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    J. Wolker: Svatý kopeček

    Položka č.: 947

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    Plánované ukončení: 24. 05. 2019 09:08

    bibliofilie, vazba Rajman, Rožďalovice, výzdoba K. Svolinský, vyd. Prostějovští knihomilové, Prostějov, 1940, pův. obálka vevázána, 250 exemplářů, celokožená vazba se zlacením, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČU…

    Aktuální cena: 600 CZK (24 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dvojlist s linorytem a básněmi

    Položka č.: 974

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 24. 05. 2019 09:35

    bibliofilie, sign. linoryt K. Svolinský, podpisy pod vlastními básněmi Fr. Nechvátal a L. Stehlík, vyd. Památník nár. písemnictví, Praha, 1978, rozkládací list, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, čl…

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Alain-Fournier: Veliký Meaulnes

    Položka č.: 990

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 24. 05. 2019 09:51

    bibliofilie, dřevoryt na tit. listě K. Svolinský, vazba H. Dostálová, vyd. Rudolf Škeřík, Praha, 1928, ex. 60/550 na papíře Japan Banzay, celokožená vazba, 214s., hřbet a růžky mírně odřené, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen…

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Jaroslav Seifert: Kamenný most

    Položka č.: 1054

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 24. 05. 2019 10:55

    bibliofilie, podpis na patitulu, ob., tit. list, iniciály a šest kreseb K. Svolinský, podpis autora na patitulu, vyd. Fr. Borový, Praha, 1944, brož, 66s., obálka zažloutlá a ohmataná, dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný čle…

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Sedící dívčí akt

    Položka č.: 1571

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    Plánované ukončení: 24. 05. 2019 19:32

    kamenorytina, 1936, 36 x 24 cm, sign. PD K. Svolinský, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 600 CZK (24 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook