Jaroslav Grus
(1891-1983)žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU; malíř; v začátcích tvorby byl ovlivněn impresionismem, poté pod vlivem malířů UB, zvláště Rabase; v Jugoslávii strávil válečná léta, po návratu často cestoval, rozhodující vliv měla cesta do Francie; po krátké epizodě neoklasicismu a sociálního umění dospěl k vlastnímu pojetí fauvismu, kde hlavní roli hrály barevné plochy a linie; po válce se jeho metoda podřídila kresebnému základu, nabyla na popisnosti a začala se zajímat o technickou stránku krajiny (silnice, dráty elektrických vedení, silniční značky apod.); přispěl k rozvinutí socrealistické krajinomalby, byl nositelem řady vyznamenání; od 1977 stálá expozice v Galerii J. Gruse v Pardubicích (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)
Jaroslav Grus
(1891-1983)
Partie z Krkonoš
Položka č.: 312Vyvolávací cena: 10.000 CZK (417 €)
Plánované ukončení: 14. 05. 2024 18:11
olej, lepenka, 1923, 73,5 x 60 cm, sign. PD Jaroslav Grus, rám, žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU
Aktuální cena: 10.000 CZK (417 €)
Jaroslav Grus
(1891-1983)
Položka č.: 261743Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)
Plánované ukončení: 25. 04. 2024 16:54
litografie, 1971, 48 x 61,5 cm, sign. PD J. Grus, rám, 39/100, Antikvariát Dlážděná, žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU
Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)