Jaroslav Šerých
(1928-2014)studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovského, spoluzakladatel skupiny M 57, člen SČUG Hollar a Umělecké besedy; malíř, grafik, ilustrátor; je autorem monumentálních mozaik a drobných měděných reliéfů; od počátku tvorby se věnoval malbě, tvůrčí výraz vyzrál v šedesátých letech 20. století a v proudu českého informelu nese osobitý projev abstraktního lyrismu; střídá místa s bohatou vrstvou malby a lazurami, dynamiku obrazu zvyšuje světelnou hrou a navozenými hmatovými vjemy, klíčový bod obrazu je zdůrazněn myšlenou nebo jen symbolickou skleněnou stěnou, od 60. let figurální zkratkou nebo bílou plochou; v grafice si vytvořil vlastní strukturální styl s prvky expresní abstrakce a s jistou intenzitou lyrizace, nejčastěji užíval šerosvitné lepty a suché jehly; později se soustředil na metaforické barevné litografie s figurálně expresivními znaky, nesoucími existenciální poselství; další jeho specifikou jsou na mědi vytvářené komorní reliéfy-emaily; věnuje se pracím pro architekturu světskou i sakrální (objekty, mozaiky), figurální tendence a kresebná pevnost jsou charakteristické i pro velké nástěnné sakrální mozaiky; ilustruje zejména básnické sbírky a knížky pro děti; ilustrace charakterizuje fantasknost a lyričnost, jednoduchá kompozice, linie arabesky; v celé jeho tvorbě se objevuje vyjádření reálného světa splývajícího se světem nadreálným, mýtickým; reprezentuje proud lyrické abstrakce křesťanské duchovní provenience; ve své tvorbě usiluje o oslavu dobra a krásy, zakotvené v každém člověku; v roce 1958 patřil k organizátorům celostátní výstavy Mladí umělci, která v brněnském Domě umění prvně představila natupující generaci výtvarníků; v letech 1965 a 1967 působil jako komisař Biennale de Paris; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, PNP, Středočeské galerie v Praze, MG v Brně, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, KGVU ve Zlíně, Galerie F. Studeného v Nitře, OG v Banské Bystrici, OG v Trenčíně, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, National Gallery Washington D.C., Public Library New York, ve vatikánské sbírce moderního umění - Arte Religiosa Vatican a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)
Jaroslav Šerých
(1928-2014)
Zastavený děj
Položka č.: 33Vyvolávací cena: 22.000 CZK (917 €)
Plánované ukončení: 25. 04. 2024 15:00
olej, plátno, 1994, 31,5 x 40,5 cm, sign. LD Jaroslav Šerých 1994, Jaroslav Šerých, jako hluboce věřící člověk, zpracovával ve své tvorbě zejména náboženskou tematiku. V jeho díle můžeme spatřit snahu o zachycení duchovního rozměru života, vzniku světa a člověka. Ve svých začátcích byl jeho výraz ov…
Aktuální cena: 24.000 CZK (1.000 €)
Odhadní cena: 50 000 - 80 000 CZK
Jaroslav Šerých
(1928-2014)
In memoriam Froukje Koopmans
Položka č.: 141Vyvolávací cena: 1.800 CZK (75 €)
litografie, 1985, 38 x 22 cm, sign. PD J. Šerých 85, č. 2/60, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovs…
Aktuální cena: 1.800 CZK (75 €)
Odhadní cena: 3 000 - 6 000 CZK
Jaroslav Šerých
(1928-2014)
Položka č.: 140Vyvolávací cena: 6.000 CZK (250 €)
lept, 1967, 50 x 26 cm, sign. PD J. Šerých 67, E. A., studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovského, čl…
Aktuální cena: 6.000 CZK (250 €)
Odhadní cena: 12 000 - 15 000 CZK
Jaroslav Šerých
(1928-2014)
Kříž
Položka č.: 139Vyvolávací cena: 7.000 CZK (292 €)
lept, 1964, 49 x 33 cm, sign. PD J. Šerých 64, rám, E. A., studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovskéh…
Aktuální cena: 7.000 CZK (292 €)
Jaroslav Šerých
(1928-2014)
Položka č.: 138Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)
lept, 1964, 27,5 x 22 cm, sign. PD J. Šerých 64, č. 28/30, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovskéh…
Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)
Odhadní cena: 6 000 - 10 000 CZK
Jaroslav Šerých
(1928-2014)
Procitnutí v milosti
Položka č.: 281406Vyvolávací cena: 3.600 CZK (150 €)
Plánované ukončení: 16. 05. 2024 18:11
litografie, 1989, 56 x 42 cm, sign. DU J. Šerých 89, č. 23/90, papír nepatrně ohmataný, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU,…
Aktuální cena: 3.600 CZK (150 €)