Petr Nikl

Malíř, kreslíř, grafik, autor prostorových instalací a objektů, performer, hudebník. V letech 1987-1991 člen skupiny Tvrdohlaví a divadelního sdružení Mehedaha. Žije v Praze. Nikl je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti (1976-1980) a Akademie výtvarných umění v Praze (1981-1987), kde byl žákem Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Jeho tvorba, typická dětskou hravostí, sahá od maleb, grafik, přes prostorové (mnohdy haptické) instalace až k hudebním a divadelním performancím. Umělecké dílo chápe jako prostředek komunikace, proto s oblibou zapojuje diváky do svých her. Niklovy prvotiny, představené na výstavách skupiny Tvrdohlaví (1987, 1989) byly na téma zvířecí, obrácené nejen k prenatálnímu období života (kukly, larvy, embrya), ale i do fáze těsně po narození. Nikl je básník a také jeho výtvarné dílo je poetické, je pro něho způsobem, jak proniknout do světů a oblastí lidem běžně uzavřeným. Charakteristické pro práce z prvního období je, a to i díky autorově křehkému naturelu, barevná zemitost, kterou někdy střídá jemná, pastelová barevnost. Svět, který autor zobrazuje, balancuje někde na pomezí spánku a bdění. V obrazech z let devadesátých používá malíř fotografickou předlohu. Častým tématem je dítě a pro děti také vytváří své knihy říkadel a nonsensové poezie. Niklův výtvarný a literární svět charakterizuje hravost, fantazie, ale také důmysl. JO, JP (Olič Jiří, Potůček Jakub, Muzeum umění Olomouc, 2008)

  • Petr Nikl

    Pták

    Položka č.: 117

    Vyvolávací cena: 2.400 CZK (96 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 06. 01. 2020 17:56

    černobílá litografie, 70 x 69, 8 cm, Malíř, hudebník, fotograf a divadelník. Byl členem již zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví. Pro jeho obrazy je typická decentní barevnost. Vystavoval masky podobající se podivným zvířatům – sám v nich pak často vystupuje v různých jevištních projektech. Zpočátku …

    Aktuální cena: 2.400 CZK (96 €)

    Poslední dražitel: ID1**0 Historie příhozu

  • Petr Nikl

    Oscar Wilde: Šťastný princ, Slavík a růže, Sobecký obr

    Položka č.: 306

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 11. 2019 15:00

    bibliofilie, 1x sign. litografie a 12 ilustrací P. Nikl, vyd. Aulos, Praha, 2000, celkem 100 čísl. výtisků, tento nečísl. - autorský, pův. karton. vazba s ochranný pouzdrem, 62s., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: ID5**1 Historie příhozu

  • Petr Nikl

    Zátiší u Grébovky

    Položka č.: 542

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 09. 2019 15:00

    fotografie, 2014, 50 x 70 cm, sign. vzadu, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: ID5**2 Historie příhozu

  • Petr Nikl

    (Oskar Wilde) Šťastný princ, Slavík a růže, Sobecký obr

    Položka č.: 51

    Vyvolávací cena: 5.000 CZK (200 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 2000, 25,5 x 23 cm, č. 68, bibliofilská edice, doplněná dvanácti ilustracemi Petra Nikla a originální signovanou litografií, vydalo nakladatelství bibliofilských tisků a grafiky Aulos, vydáno 100 číslovaných výtisků, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlav…

    Aktuální cena: 5.000 CZK (200 €)

  • Petr Nikl

    Položka č.: 11

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 03. 2019 15:00

    mezzotinta, 2005, 24,5 x 21,5 cm, sign. PD Petr Nikl 2005, autorský tisk, Antikvariát Dlážděná, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

    Aktuální cena: 4.700 CZK (188 €)

    Poslední dražitel: ID1**7 Historie příhozu

  • Petr Nikl

    Siamské dvojče

    Položka č.: 185

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2018 15:00

    litografie, 2009, 70 x 70 cm, PD, AT, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

  • Petr Nikl

    Kočka

    Položka č.: 34

    Vyvolávací cena: 4.200 CZK (168 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 11. 2018 14:00

    grafický list, 70 x 70 cm, sign. PD, Petr Nikl je český malíř, hudebník, fotograf a divadelník. Byl členem již zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví. Pro jeho obrazy je typická decentní barevnost. Vystavoval masky, které se podobaly podivným zvířatům – sám v nich pak vystupoval. V roce 1995 mu byla ud…

    Aktuální cena: 4.200 CZK (168 €)

  • Petr Nikl

    Obelisk

    Položka č.: 242059

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 01. 2020 18:40

    litografie, 1990, 31,3 x 25,5 cm, sign. PD Petr Nikl 1990, Antikvariát Dlážděná, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

    Odhadní cena: 6 000 - 8 000 Kč CZK

  • Petr Nikl

    Pták

    Položka č.: 234498

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 10. 07. 2019 18:55

    tužka, papír, 1993, 30 x 21,1 cm, sign. PD Petr Nikl 93, na zadní straně popsáno autorem, Antikvariát Dlážděná, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)