František Drtikol

(1883-1961)

studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU; fotograf, malíř; nastoupil do učení k bříbramskému fotografovi A. Mattasovi, poté studia v Mnichově; pracoval v různých ateliérech a v letech 1907 - 1909 otevřel v Příbrami vlastní ateliér, který ale neprosperoval; v roce 1910 si otevřel v Praze portrétní ateliér, který byl brzy velmi úspěšný; jeho portréty se těšily velké pozornosti; vedle politiků (T. G. Masaryk, E. Beneš) a dalších osobností (J. Štursa, E. Vojan, A. Jirásek, L. Janáček, R. Thákur, H. Mann, J. Mařatka, M. Švabinský, V. Rada, J. Zrzavý) tvořil také další symbolisticky pojaté volné portréty; ačkoliv byl Drtikol zastáncem ušlechtilých tisků, jejich technologii vyučoval v řadě kurzů, o gumotisku napsal rozsáhlou práci, začal ve dvacátých letech budovat důsledně fotografickou tvorbu; geometrické tvary dekorací místo malovaných pozatí si nechal pro svůj ateliér vyrábět v dílnách Národního divadla; vznikala kolekce fotografií aktů, jimiž se jeho tvorba proslavila; zatímco dříve fotografoval ženy jako symbolické literární postavy, ve snímcích tanečnic a gymnastek oslavoval ideál fyzického zdraví a oduševnělé krásy; výstavní fotografie kopíroval většinou ze skleněných desek formátu 24 x 30 cm, vedle pigmentových tisků tvořil i bromostříbrné kopie; v roce 1928 byl přijat za čestného člena klubu Camera Pictorialists of Los Angeles; v témže roce vyšla v Paříži kniha Drtikolových aktů; 1935 prodal svůj ateliér a začal se plně věnovat malování, józe a východním filozofiím; díla této filozofie překládal z němčiny; jeho malířská tvorba stojí ve stínu fotografického díla; řada maleb se až v poslední době objevuje na aukcích a prodejních výstavách; je to tvorba s prvky secese a symbolismu, hlavně v dílech vzniklých kolem 1. světové války; malířské dílo není ani zdaleka tak početné jako dílo fotografické; v dalším období své tvorby se věnoval složitě interpretovaným symbolickým námětům s vyřezávanými figurkami štíhlých, protáhlých tvarů; prodával dekorativní předměty a svítidla, která sám navrhoval; v roce 1939 věnoval kolem 2000 svých fotografií, dokumenty a korespondenci UPM v Praze; na Státní grafické škole v Praze externě vyučoval 1945 - 1946; je zastoupen ve sbírkách Národního muzea v Praze, GHMP, MG Brno, Museum Ludwig v Kolíně nad Rýnem, Musée National d'Art Moderne Paříž, Stedelijk Museum Amsterodam, Sammlung Fotografia Bank Austria, International Museum of Photography Rochester, University of New Mexico, Albuquerque a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Dáma a pierot

    Položka č.: 1250

    Vyvolávací cena: 30.000 CZK (1.200 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 18:50

    pigment, 1. polovina 20. let, 28,2 x 22,5 cm, PD značeno slepotiskovým razítkem Copyright Drtikol Prague, při okrajích poškozený papír, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 30.000 CZK (1.200 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Bez názvu (Antický motiv)

    Položka č.: 711

    Vyvolávací cena: 10.000 CZK (400 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 09:51

    lept, 29,5 x 29 cm, natržený papír, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 10.000 CZK (400 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Bez názvu (Antický motiv)

    Položka č.: 710

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 09:50

    lept, 26,5 x 35,5 cm, natržený papír, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Položka č.: 717

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (480 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 11. 2019 15:00

    fotografie, 9 x 14 cm, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 12.000 CZK (480 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Portrét herce Eduarda Vojana

    Položka č.: 714

    Vyvolávací cena: 3.900 CZK (156 €)

    bromo stříbrná fotografie, 13,8 x 8,5 cm, PD značeno slepotiskovým razítkem Drtikol & spol Praha Vodičkova 9, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 3.900 CZK (156 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Ženský půlakt

    Položka č.: 540

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (88 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 12. 06. 2019 15:00

    bromostříbrná fotografie, 1972, 29,5 x 22 cm, rám, na rámu drobné oděrky, fotografie z portfolia Fotografie 1928-1958, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (SNKLHU) v Praze, 1959, antiqari.at Radhošťská, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 2.200 CZK (88 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Olga Vladimirovna Gzovská

    Položka č.: 502

    Vyvolávací cena: 2.800 CZK (112 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2019 15:00

    bromostříbrná fotografie, 1914, 13,1 x 6,7 (13,7 x 8,6) cm, značeno PN Copyright 1914 by Drtikol a Co Prague, Antikvariát Dlážděná, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 2.800 CZK (112 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Ervína Kupferová

    Položka č.: 501

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    bromostříbrná fotografie, 1919, 11 x 7 (13,3 x 8,2) cm, značeno LD slepotiskovým razítkem Drtikol a spol Praha 1919 , Antikvariát Dlážděná, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Marie Hübnerová

    Položka č.: 500

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    bromostříbrná fotografie, 11,1 x 7,9 (13,5 x 8,6) cm, značeno LD 1. Drtikol - Prague Bromografia Poděbrady, Antikvariát Dlážděná, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Soubor 4 pamětních tisků

    Položka č.: 565

    Vyvolávací cena: 2.700 CZK (108 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 11. 2018 15:00

    tisk, 4x fotografie Fr. Drtikola, vytištěno technikou Offlith, v pův. kartonovém pouzdře se značkou Atelieru Drtikol, vyd. Svět, Praha, 2003, u příležitosti vydání knihy František Drtikol - Oči široce otevřené, 300 výtisků, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, studium na Učebním a výzkumném ústavu …

    Aktuální cena: 2.700 CZK (108 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Ukřižovaná

    Položka č.: 775

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 09. 2018 02:24

    bromostříbrná fotografie, 14,5 x 10,8 cm, značeno PD slepotiskovým razítkem Drtikol, rám, Antikvariát Dlážděná, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 8.000 CZK (320 €)

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Portrét ženy

    Položka č.: 730

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 06. 2018 00:36

    bromostříbrná fotografie, 1922, 14,8 x 10,8 cm, LD značeno slepotiskovým razítkem Drtikol & spol Praha 1922, rám, při okrajích lehce poškozeno, na rámu drobná poškození, antiqari.at Radhošťská, studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografování v Mnichově, člen SČSVU

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: ID3**8 Historie příhozu

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Položka č.: 112

    Vyvolávací cena: 31.000 CZK (1.240 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2018 15:00

    olej, překližka, 33,5 x 28,5 cm, sign. LD Drtikol 1949, rám, obraz je dílem jednoho z předních českých umělců a propagátorů fotografie jako uměleckého počinu. Počátkem třicátých let se autorův zájem stále více odvracel od fotografie k malbě. Námětem se často stávají krajiny. Rozmanité kopcovité kraj…

    Aktuální cena: 31.000 CZK (1.240 €)

    Poslední dražitel: ID5**3 Historie příhozu

  • František Drtikol

    (1883-1961)

    Ženský půlakt

    Položka č.: 233262

    DRAŽBA UKONČENA: 16. 04. 2019 17:18