Ferdiš Duša

(1888-1958)

žák M. Slevogta, člen Koliby, obce umělecké tvorby na Moravě, SČUG Hollar, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Umělecké besedy v Praze, Bloku výtvarných umělců, Svazu čs. výtvarných umělců; malíř, grafik, keramik; začínal jako dělník ve smaltovně ve svém rodišti (Frýdlant nad Ostravicí); v letech 1905 - 1910 podnikl cesty za poznáním téměř celou Evropou, aby v dílnách keramiků a ateliérech malířů poznával základy malířského řemesla; k výtvarnému umění se také dostával přes práci malíře v keramických dílnách (Rožnov pod Radhoštěm, Kunčice pod O., Frýdlant); vyučen malířem porcelánu; v polovině dvacátých let se zaměřil na malbu a grafiku; podílel se na spolkovém životě výtvarníků a žil střídavě ve Frýdlantě n. O. a v Praze na Spořilově; nakonec se do rodného města vrátil v roce 1955; v díle se soustředil především na grafickou tvorbu, tématem byly jeho zkušenosti ze života na Ostravsku a Těšínsku; jeho láska ke Slovensku se projevila v řadě grafických listů; vytvořil mnoho cyklických prací, především soubory dřevorytů - např. Těšínsko, cyklus dřevorytů (1920), Smutná země, cyklus dřevorytů (1921), Dolu Váhom, cyklus 40 dřevorytů (1928), Pražské mosty, cyklus dřevorytů (1932), Tatry, cyklus leptů vernis mou (1936), Jánošík, cyklus maleb na skle (1938), Bílé Slovensko, dřevoryty (1953), Práce v dolech, lepty vernis mou (1956), malbě se věnoval hlavně ve dvacátých letech a po roce 1945; byl významným ilustrátorem; věnoval se i teoretické práci (publikace Lidový dřevořez 18. a 19. století na Moravě, Brno 1938; zastoupen ve sbírkách NG Praha, Národního muzea Praha, Moravského muzea v Brně, Slezského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě, GVU v Ostravě, Okresního muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Památníku Ferdiše Duši ve Frýdlantě nad Ostravicí, který spravuje Muzeum Beskyd ve Frýdku - Místku, dále ve Státní galerii ve Varšavě, sbírkách Williama Rittera ve Švýcarsku a dalších (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

  • Ferdiš Duša

    (1888-1958)

    Koloušek

    Položka č.: 226215

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 10. 2019 14:49

    dřevoryt, 34,4 x 32,2 cm, sign. LD F. Duša, PD značeno ve štočku F. Duša, Antikvariát Ostrovní, žák M. Slevogta, člen Koliby, obce umělecké tvorby na Moravě, SČUG Hollar, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Umělecké besedy v Praze, Bloku výtvarných umělců, Svazu čs. výtvarných umělců

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

  • Ferdiš Duša

    (1888-1958)

    Z knih St. Nováka

    Položka č.: 237771

    Vyvolávací cena: 50 CZK (2 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 11. 09. 2019 18:01

    dřevoryt, 13,7 x 7,7 cm, značeno PU v desce FD, Antikvariát Dlážděná, žák M. Slevogta, člen Koliby, obce umělecké tvorby na Moravě, SČUG Hollar, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Umělecké besedy v Praze, Bloku výtvarných umělců, Svazu čs. výtvarných umělců

    Aktuální cena: 50 CZK (2 €)

  • Ferdiš Duša

    (1888-1958)

    Věž

    Položka č.: 237329

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 14. 08. 2019 18:14

    dřevoryt, 12 x 11 cm, sign. PD nečitelně, Antikvariát Dlážděná, žák M. Slevogta, člen Koliby, obce umělecké tvorby na Moravě, SČUG Hollar, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Umělecké besedy v Praze, Bloku výtvarných umělců, Svazu čs. výtvarných umělců

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

  • Ferdiš Duša

    (1888-1958)

    Kladno

    Položka č.: 228287

    DRAŽBA UKONČENA: 04. 03. 2019 22:09

    dřevoryt, 14 x 9 cm, lehce zažloutlý papír, antiqari.at Radhošťská, žák M. Slevogta, člen Koliby, obce umělecké tvorby na Moravě, SČUG Hollar, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Umělecké besedy v Praze, Bloku výtvarných umělců, Svazu čs. výtvarných umělců

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

  • Ferdiš Duša

    (1888-1958)

    Pozdravy P. Bezručovi

    Položka č.: 222175

    DRAŽBA UKONČENA: 04. 02. 2019 19:26

    dřevoryt, 1937, 16,4 x 11,3 cm, sign. PD F Duša, lehce zažloutlý, při okrajích poškozený papír, antiqari.at Radhošťská, žák M. Slevogta, člen Koliby, obce umělecké tvorby na Moravě, SČUG Hollar, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Umělecké besedy v Praze, Bloku výtvarných umělců, Svazu čs. výtvarných …

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: ID2**6 Historie příhozu