Karel Svolinský

(1896-1986)

žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dívka

    Položka č.: 234423

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 09. 07. 2019 19:20

    linoryt, 22,8 x 17,5 cm, sign. PD K. Svolinský, při okrajích mírně zažloutlý papír, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Děvče

    Položka č.: 227941

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 02. 07. 2019 15:31

    dřevoryt, 1936, 36,4 x 24,4 cm, sign. PD KSvolinský, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Shakespeare

    Položka č.: 195673

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 18. 03. 2019 18:28

    ocelorytina, 3,9 x 2,4 cm, sign. DU K. Svolinský, pasparta, vyryl L. Jirka, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID5**3 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Sen noci svatojánské

    Položka č.: 230747

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2019 17:43

    akvarel, tuš, papír, 40 x 30 cm, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.600 CZK (64 €)

    Poslední dražitel: ID6**4 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Oslík

    Položka č.: 230746

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2019 17:42

    akvarel, tuš, papír, 30 x 21,5 cm, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: ID6**4 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Klaun (Matrice)

    Položka č.: 228869

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 07. 02. 2019 22:54

    dřevěná matrice, 1934, 16 x 15,8 cm, vzadu nalepen štítek s razítkem autora, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: ID5**1 Historie příhozu

Facebook