Endré Nemés (1909-1985)

Zátiší s cukřenkou

olej, karton, 46 x 66 cm, sign. LN Endre Nemes, rám, špičková práce originálního umělce, jehož dílo je uznávané i v zahraničí. Narodil se na Slovensku, ovšem umění studoval u nás a to na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Williho Nowaka. Většinu svého života pak strávil ve Švédsku. Byl členem Umělecké besedy a göteborské Skupiny 57. Jeho tvorba prošla mnoha vlivy, zpočátku vyšel z expresionismu Muncha, Kokoschky či Rouaulta, zajímal se také o kresby dětí či psychicky nemocných lidí. Zásadní inspirací pak pro něj byla metafyzická malba Giorgia de Chirico. Nemés je dodnes obdivován pro jeho jedinečné výrazové prostředky, působivé ztvárnění snů a vizí a nesmírnou bohatost znaků, symbolů a kódů, které se v jeho díle vyskytují. Nabízená položka je brilantní ukázkou jednoho z autorových oblíbených námětů, zátiší. Zaujme pečlivým rozmístěním silně ohraničených a někdy i hůře definovatelných předmětů, na kterých vyniká především kontrastní bílá oproti tmavší podložce. Vše je doplněno barevně zajímavým pozadím. Zcela jistě se jedná o dílo vysoké sběratelské hodnoty.

Provenience: získáno z pozůstalosti autora, Švědsko

ID: 10 (V)

Vyvolávací cena: 600.000 CZK (23.077 €)

Plánované ukončení: 29. 01. 2017 20:18

Aktuální cena: 600.000 CZK (23.077 €)