Julius Mařák (1832-1899)

Interiér lesa

olej, plátno, 1890, 67,5 x 47 cm, rám, konzultováno a ověřeno PhDr. Michaelem Zachařem, vzadu popsáno: Práce Julia Mařáka mého profesora Ota Bubeníček 22. 3. 1961, rodák z Litomyšle a jeden z nejvýznamnějších českých krajinářů 2. poloviny 19. století, který se podílel také na výzdobě Národního divadla. Studoval na pražské akademii u prof. Maxe Haushofera a v Mnichově u prof. Carla Rottmana. Posléze se sám stal profesorem a to na Akademii výtvarných umění v Praze, kde vedl ateliér krajinomalby, kde mezi jeho žáky patřili dodnes slavní a uznávaní umělci jako např. A. Slavíček či A. Kalvoda. Mařák ve své tvorbě, v níž se věnoval výhradně problematikou krajinomalby, přešel od romantických tendencí (které spatřujeme především v jeho působivých ztvárněních lesních interiérů) až k realistické malbě plenérů. V jeho mistrném zachycení her světla a stínu a pozdějším uvolňováním malířského rukopisu lze predikovat pozdější impresionistickou tvorbu jeho studentů., na malbě místy poškození

žák prof. M. Haushofera na Akademii v Praze a E. Schleicha a L. Rottmanna na Akademii v Mnichově

ID: 15 (V)

Vyvolávací cena: 65.000 CZK (2.500 €)

Plánované ukončení: 29. 01. 2017 20:28

Aktuální cena: 65.000 CZK (2.500 €)