Václav Radimský (1867-1946)

Řeka v krajině

olej, karton, 70 x 100 cm, sign. LD Radimský, rám, nabízená položka je dílem významného českého autora, který se výrazně prosadil i v zahraničí. Za svého pobytu v Paříži se seznámil s impresionisty kolem Clauda Moneta a Camilla Pissara. S Claudem Monetem posléze tvořil v umělecké kolonii u Giverny. Přestože se přiřadil ke skupině impresionistů a stal se tak autorem s nejpůvodnějším a nejbližším dotykem k nadnárodním uměleckým hnutím, česká výtvarná scéna ani kritika ho u nás nikdy nepřijala. Jeho úspěch byl mnohým jeho vrstevníkům trnem v oku, obzvláště když v roce 1894 získal i hlavní cenu Pařížského Salonu. K jeho rehabilitaci dochází teprve v posledních desetiletích. Krajina s řekou představuje jednu z autorových domácích prací. V prvním plánu dominuje vodní hladina s okolím řeky laděná pastelovými světlezelenými odstíny. Radimský pracoval převážně s malířskou lepenkou, která jako podklad nebyla vždy plošně pokryta malbou a nepokrytými místy tak mnohdy autor dotvářel harmonickou barevnou skladbu oblohy či vodních ploch

ID: 10 (V)

Vyvolávací cena: 320.000 CZK (12.800 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:09

Aktuální cena: 320.000 CZK (12.800 €)