Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Paranthropus při sběru

kvaš, papír, 14,5 x 26 cm, sign. PD Z. Burian, rám, výtvarné dílo Zdeňka Buriana zaujímá významné místo na poli obrazové ilustrace dobrodružné literatury. Burian přinesl zcela neortodoxní koncepci do podoby knižních ilustrací vědecko-fantastických a populárně naučných literárních žánrů. Svým pojetím dějové ilustrace vytvořil nové recepční a interpretační východisko, které je možné považovat za ohnisko výrazu knižního vyobrazení dvacátého století. Zcela dominantní postavení si však Burian získal svou obrazovou rekonstrukcí v oblasti paleontologie. První Burianovy rekonstrukce vznikly na základě setkání s docentem Karlovy univerzity a autorem knih o pravěku, Josefem Augustou (1903-1968) roku 1935

Literatura: Dějiny psané kamenem, Josef Kleibel, Zdeněk Buian 1976, str. 19

ID: 16 (V)

Vyvolávací cena: 175.000 CZK (7.000 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:15

Aktuální cena: 175.000 CZK (7.000 €)