Teodor Rotrekl (1923-2004)

žák prof. J. Nováka na VŠUP v Praze, člen Uměleckě besedy, spoluzakladatel skupiny Radar; grafik, designér, malíř, ilustrátor; zabýval se grafickou tvorbou a designem, působil v Praze; v malbě zprvu usiloval o opticky věrný popis skutečnosti, tematicky v tvorbě převažovaly motocykly, závodní dráhy, letadla a ranveje, což souviselo s ilustrátorskou tvorbou; později usiloval o dynamické vyjádření člověka ve světě strojů; propracoval se k využití postupů pop-artu, v dalších letech v obrazech převážily figurální motivy, především motiv ženy a přírodní prvky; od počátku však v jeho tvorbě (zejména ilustrátorské) přetrvává fascinace světem vědy a techniky; pracoval v kombinovaných technikách a často experimentoval s nejrůznějšími podklady nebo vrstvami průsvitných a poloprůsvitných materiálů; spolupracoval s Výzkumným ústavem syntetických pryskyřic v Pardubicích a s aplikačním servisem chemičky v Ústí nad Labem; autor několika stovek ilustrací a kreseb do časopisů, ilustroval asi 70 knižních titulů s převažující tematikou sci-fi (S. Lem: Astronauti, Planeta Eden; I. Štuka: Šest dnů na Luně ad.); vystavoval s Armádním výtvarným studiem; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, PNP a Středočeské galerie v Praze, MG v Brně a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2004)

Letadla v hangáru

olej, překližka, 1964, 39 x 107 cm, sign. PD Rotrekl 64, rám, skvělá ukázka neokubistické Rotreklovy tvorby 60. let z období skupiny Radar, jejímž byl v letech 1950-1970 členem a která se snažila vytvářet moderní umění proti tehdy upřednostňovanému socialistickému realismu. Rotrekl na počátku 60. let přešel k malování letadel a letců (zvláště vojenských), bylo to podle jeho slov jiné, nové tvarosloví, které ho nutilo změnit techniku. Ztvárnění jiných materiálů, aerodynamiky, přístrojů ho vedlo k používání stříkací pistole, nitrolaků, montování skutečných přístrojů a jejich odlitků přímo do obrazu, žák prof. J. Nováka na VŠUP v Praze, člen Umělecké besedy, spoluzakladatel skupiny Radar

Literatura: publikováno v katalogu k výstavě Teodor Rotrekl / Motorky etc., obrazy z přelomu 50. a 60. let, Galerie Brno 2009, katalog přiložen

žák prof. J. Nováka na VŠUP v Praze, člen Uměleckě besedy, spoluzakladatel skupiny Radar

ID: 27 (V)

Vyvolávací cena: 320.000 CZK (12.800 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:26

Aktuální cena: 320.000 CZK (12.800 €)