Ludvík Kuba (1863-1956)

Před Džamijí v Tatar - Pazardžiku

olej, lepenka, 1927, 28 x 20,5 cm, sign. LD LKuba 1927, rám, některými označován za „Posledního impresionistu“. Tento pozoruhodný český umělec, vystudovaný varhaník, strávil řadu let v zahraničí, díky čemuž byl u nás dlouhou dobu opomíjený. Tvořil na přelomu období secese a impresionismu. Na počátku své tvorby byl Ludvík Kuba výrazně ovlivněný tehdy velmi módní secesí. Inspirace Muchou je patrná v jeho návrzích na plakáty. Malbě se plně začal věnovat až po svém nástupu na pražskou Akademii, kde studoval u Maxe Pirnera. V roce 1893 se Kuba vydal za studiem malby do Paříže. Následně vystřídal několik výtvarných škol. V Paříži studoval na soukromé škole Académie Julian, kde se poprvé seznámil s impresionisty. Na studium malby navázal v Mnichově u slovinského malíře Antona Ažbetyho, u něhož studoval i Vasilij Kandinskij

Literatura: M. Míčko: L. Kuba malíř, Praha 1946, str. 143, č. 34

žák prof. M. Pirnera

ID: 4 (V)

Vyvolávací cena: 35.000 CZK (1.400 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:03

Aktuální cena: 35.000 CZK (1.400 €)