Václav Brožík (1851-1901)

malíř českých dějin, histor. Výjevů, genrů a podobizen

Na cestě

olej na dřevě, kolem r. 1886, 26 x 44 cm, sign. LD VBrožík, rám, přiložen odborný posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové, citujeme z něj: Předložený obraz nazvaný Na cestě je nesporné dílo Václava Brožíka. Brožík často zajížděl na francouzský venkov, na zámek d'Ambleville ve střední Francii (v Ile-de-France), který patřil jeho tchánovi, ale také do Bretaně a Normandie a tam maloval všechno, co kolem sebe viděl. Sedláky, pasačky, venkovské děti, ale především stále znova v nespočetných variantách zachycoval ranní odchody vesničanů do práce i jejich večerní návraty, práci na poli, ale také práci cestářů a sekáčů, stejně jako polední a večerní odpočinek při jídle. Brožík v nich navázal na barbizonské malíře a objevoval sedláka a život na vesnici s pravdivostí a klidnou přívětivostí. Brožíkovy vesnické motivy byly často uveřejňované v časopisech Světozor a Zlatá Praha, kde se s nimi mohli seznámit i pražští čtenáři a to vzápětí po vystavení obrazů na pařížských Salónech. Předložený záběr bretaňské krajiny Na cestě je půvabnou prací a příhodně charakterizuje Brožíkovo malířské umění.

ID: 9 (V)

Vyvolávací cena: 170.000 CZK (6.800 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:08

Aktuální cena: 170.000 CZK (6.800 €)