Richard Wiesner (1900-1972)

Dívka čtoucí dopis

olej, plátno, 1959, 90 x 113 cm, sign. LN Wiesner 59, rám, pro Wiesnerovu figurální tvorbu se stal zlomovým obrazem autoportrét z roku 1934, který svojí spontánností stál na začátku autorovy figurální tvorby. V následujících letech se Wiesner věnoval portrétům a hlavním námětem se staly především ženy. Obraz z roku 1959 Dívka čtoucí dopis navazuje na toto autorovo často zpracovávané téma. V zajímavém kompozičním spojení zde Wiesner kombinuje zmiňovaný námět s tématem zátiší. Výsledkem se stala půvabná kompozice, ve které autor uplatnil především svůj výjimečný cit pro barvu, který se stal Wiesnerovým základním výrazovým prostředkem. V kontrastu mezi dominujícími valéry pařížské modře září citrón a jablko na stole. Nadsazená kompozice a barevnost dodávají obrazu na abstraktnosti

žák prof. A. Hofbauera na VŠUP v Praze, poté prof. V. Nechleby a J. Obrovského na AVU v Praze, členka Skupiny 58 a SVU Mánes

ID: 18 (V)

Vyvolávací cena: 58.000 CZK (2.320 €)

Ukončení prvního podání: 13. 12. 2018 15:00

Aktuální cena: 58.000 CZK (2.320 €)