Luboš Vetengl (1988)

Moderní dům

pigment, papír, 2010, 50 x 29,5 cm, sign. zezadu Vetengl 2010, Luboš Vetengl je kreslíř, malíř a grafik, který se zabývá především tématem smrti a pohřbívání. Jeho hřbitovy jsou posmrtnými městy. Ta jsou plná světla, meditace a ticha, které k těmto místům patří. Zároveň zde můžeme vnímat pocity šeré samoty, ale i velkého nadhledu. Je zde úzká souvislost se světem nás živých. Ať už urbanistickým řešením samotných hřbitovů, tak podobností s dělením společnosti podle víry, třídního postavení nebo dějem odehrávajícím se na hřbitově. Obrazy mají převážně černobílou škálu, která skvěle doplňuje tichou atmosféru těchto míst. Je fascinován opuštěnou krajinou, architekturou a geometrií. Zpracovává je formou experimentální kresby malba a grafiky, uplatňuje především černobílou nebo monochromní škálu. Vystavuje od roku 2005 v rámci výstav v České republice a zahraničí. "V tomto cyklu kombinuji nejčastěji tři témata, jsou jimi krajina, člověk a architektura. Různě se prolínají. Tu a tam jedna z nich dominuje a další jsou v zákrytu nebo jsou všechny v harmonii. Má metoda pro zpracování tohoto cyklu spočívá v tom, že si vezmu nějaký exteriér, interiér nebo krajinu jako takový základ (pole, kde se většinou obehrává nějaký děj). Tento základ ochudím o nejrůznější nepodstatné prvky, které by zbytečně zaměstnávaly oko diváka. Dále do ní dám architektonický prvek, který má zpravidla základ v realitě. Podle potřeby ho také upravím. Nakonec přidám figuru člověka, který plní většinou spíše doplňkovou funkci nebo je přímo ústředním prvkem děje. Co se týče obsahové stránky lze popsat podle mě jen jedním slovem vztahy. Jde tu o vztahy. A to právě mezi krajinou člověkem a architekturou. Jak na sebe působí, jak se prolínají a jak se navzájem podporují. <br> Uplatňoval jsem mou vlastní technologii kresby uhlem, která se od klasického způsobu například liší tím, že uhel předem rozemletý na konzistenci pudru a nejrůznějšími způsoby ho aplikuji na podložku. V tomto na karton nebo plátno. Využívám velké škály struktur a efektu, které tato technologie nabízí a umožňuje. Krom toho má práce zahrnuje tuto techniku použitou na plátna podmalovaná akrylem nebo olejem, barevná provedení na kartonech i na plátnech, jejich syntaxe, dále grafické listy zhotovené technikou linorytu, a mého experimentálního linorytu, experimentálních tisků z výšky a akčně experimentální využití střelného prachu na kovové podložce."

ID: 6

Vyvolávací cena: 5.800 CZK (232 €)

Plánované ukončení: 20. 02. 2019 19:25

Aktuální cena: 5.800 CZK (232 €)