Bohumil Kubišta (1884-1918)

Istrijská krajina

litografie, 1918, 14,5 x 20,2 cm, značeno DU v tisku BK, sign. tuší B. Kubišta, rám, č. 21, pravost tisku i podpisu potvrdila Mahulena Nešlehová, přiložena kopie potvrzení. Istrijská krajina z roku 1918 je jednou z mála Kubištových litografií. Grafických děl nevytvořil Bohumil Kubišta mnoho, i proto je vlastnoručně signovaná grafika Istrijská krajina unikátním sběratelským kouskem. A i přesto, že Kubištův soubor grafických prací není příliš početný a často bývá upozaděn Kubištovým malířským dílem, zaujímá významné místo v české moderní grafice 20. století. S grafikou se Kubišta seznámil krátce po svém příchodu do Prahy na podzim roku 1903. V roce 1904 navštěvoval Kubišta soukromou školu rytce a grafika Eduarda Karla (1861-1950). V té době neexistovala žádná grafická škola na Vysoké umělecko-průmyslové škole ani na pražské Akademii. Grafiky Bohumila Kubišty vynikají nejen velice osobitým expresivním projevem, ale také svojí malířskostí, což je nejvíce patrné z jeho technického pojetí světla, postavené na malířském šerosvitu. V námětech vycházel Kubišta především ze svých kreseb. Patrně to mu bylo tak i u litografie Istrijská krajina z roku 1918

Literatura: Mahulena Nešlehová: Bohumil Kubišta-Grafika, Galerie Zdeněk Sklenář, Praha 2014, č. 25

studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, poté žák u V. Bukovace na AVU v Praze a na Akademii ve Florencii, člen Uměleckého svazu Devětsil, Skupiny, Osmy a SVU Mánes

ID: 10

Vyvolávací cena: 150.000 CZK (6.000 €)

Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

Aktuální cena: 150.000 CZK (6.000 €)

Odhadní cena: 175 000 - 200 000 Kč CZK