Alois Bílek (1887-1961)

Portrét mladého muže

olej, plátno, 45 x 37 cm, sign. PD ABílek, rám, Alois Bílek, český malíř, ilustrátor, architekt a grafik původem z okolí Tábora, byl jedním z prvních doložených abstraktních umělců u nás. Byl žákem Maxe Pirnera na AVU, po ukončení studií odjel do Paříže, kde se stýkal s Františkem Kupkou, se kterým také v roce 1914 vystavoval na Salonu nezávislých. Francie byla pro něj velmi zajímavým a inspirativním místem, proto se zde na dlouhou dobu zdržel i v pozdějším věku. Obraz Portrét mladého muže náleží do autorova pozdějšího období. To se vyznačuje sevřením uměleckých prostředků, které dříve směřovaly k abstrakci. Obrací je k akademické formě výrazu, tedy i ke konzervativismu. Žánrově v tomto duchu tvořil vzletné krajinomalby a nezanedbatelně také barevně střízlivé portréty s psychologickým laděním. Pocitová malba je umělcem vystavěna naplocho vedenou barevnou skvrnou a vyznačuje se svěžestí výraziva v oblasti odlesků a zpracování pozadí. Portrét proto působí zároveň akademicky čistě, živě a mírně hypnoticky.

žák prof. M. Pirnera na AVU v Praze, člen SVU Myslbek

ID: 22

Vyvolávací cena: 9.000 CZK (360 €)

Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

Aktuální cena: 9.000 CZK (360 €)

Odhadní cena: 11 000 - 13 000 Kč CZK