Kamil Lhoták (1912-1990)

Zelené Irsko (s růžovým obdélníkem)

smíšená technika, karton, 1961, 27,7 x 42,3 cm, sign. LD Kamil Lhoták 61, rám, vzadu dobový štítek českého fondu výtvarných umělců, vyplněný rukou autora; dále menší (výstavní) štítek s popisem v angličtině. Zelené Irsko (s růžovým obdélníkem) je dílem významného českého malíře a ilustrátora s duší básníka a velikou vizuální představivostí. Jde o ukázku typického Lhotákova pojetí krajiny. Široce rozpínající se pruh zelenošedého prostranství s nekonečně daleko sahajícím nebem kontrastně koresponduje s výplody uvolněné snové asociace, které Lhoták do svých krajin komponuje. Zelené Irsko (s růžovým obdélníkem) v sobě nese pro Lhotáka charakteristický náznak poetického tajemství. Dílo Kamila Lhotáka v kontextu českého výtvarného umění 20. století jde vlastním osobitým směrem, přesto však dokáže reflektovat i na moderní světové umění. Ať už na tvorbu Roye Lichtensteina, nebo v šedesátých letech svými obrazy krajin s terči na op-artové hnutí. Obraz Zelené Irsko (s růžovým obdélníkem) reprezentuje malířovu vyzrálou periodu tvorby

Literatura: uvedeno v soupise autora pod číslem 1108/10

ID: 27

Vyvolávací cena: 150.000 CZK (6.000 €)

Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

Aktuální cena: 150.000 CZK (6.000 €)

Odhadní cena: 175 000 - 200 000 Kč CZK