Alfons Mucha (1860-1939)

malíř, kreslíř, grafik, dekoratér a portrétista, je jednou z nejvýznamějších osobností evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“. Představuje poslední pokus o stylovou jednotu všech uměleckých odvětví. Secese popřela a překonala historismus a eklekticismus uměleckých slohů 19. století a položila základy pro rozvoj moderního umění 20. století. Hlavní myšlenka secese je o novém spojení umění se životem. Poznamenala celý další vývoj moderní kultury od architektury po všechny oblasti užitého umění. Navrhl poštovní známky (Hradčany) a bankovky, nevyhýbal se žádné oblasti dekorativního umění. Navrhoval šperky, sklo, nábytek, interiéry, ilustroval knížky a časopisy. Je autorem výzdoby Primátorského sálu v Obecním domě.Za svého pařížského pobytu proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou. Je autorem monumentální „Slovanské epopeje“, která má 20 pláten a každé toto plátno má rozměry kolem 610 x 810 cm. Slovanská epopej je trvale vystavena na zámku Moravský Krumlov. Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej 18 let života. Dne 1. září 1928 byla oficiálně odevzdána městu Praze, které věnoval i okno pro katedrálu sv. Víta v roce 1931.

Studie ženské hlavy (Documents decoratives č.20)

litografie, 1902, 34,5 x 25 cm, PD sign. na kameni Mucha, papírová pasparta, V roce 1902 vydal Mucha pod názvem Documents décoratifs soubor 72 tabulí kreslených tužkou jako stylové předlohy pro umělecká řemesla. Soubor spojující iluzivní naturalismus s abstraktním ozdobným rámováním obsahuje nejrůznější ornamentální a naturalistické rostlinné motivy, studie ženských hlav a akty. Šlo mu o vytvoření kompletního vzorníku nového stylu. Ač v té době byla již secese na ústupu, nelze než obdivovat nejen Muchovo kreslířské mistrovství, jež v Documents décoratifs prokázal, ale i schopnost zachytit v tomto stylu celý svět předmětů jakoby prostoupený silou přírodního růstu.

významná osobnost evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“, proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou v Paříži, autorem monumentální „Slovanské epopeje“

ID: 32

Vyvolávací cena: 6.000 CZK (240 €)

Plánované ukončení: 28. 10. 2019 16:16

Aktuální cena: 6.000 CZK (240 €)