Jan Chaloupek - SMYSLNÉ NOKTURNO

Galerie Vltavin 10.9.2014 - 12. 10. 2014

Narozen roku 1958 v Novém Městě na Moravě. Krajina v okolí Nového Města na Moravě byla zdrojem jeho prvních výtvarných inspirací. Odborného vedení se mu dostává nejprve od Marie Roštínské a později za středoškolských studií na místním gymnáziu ve skupině mladých výtvarníků při Horácké galerii výtvarného umění pod vedením Petra Brázdy a Jindřicha Zezuly.
Po té, co nebyl přijat na AVU v Praze, začíná studovat Pedagogickou fakultu v Brně.
Intenzivním podmětem pro jeho výtvarnou práci byl krátký pobyt u akademického sochaře Arnošta Košíka v Praze. Přínosná byla i studia v Brně. Pozorností a poznatky ho obdařili zejména Vladimír Otáhal, Vladimír Drápal a další výtvarníci. Velmi důležité bylo i vedení A. I. Popova v umělecké škole ve Vologrogadu (1979-1980).
Po absolvování studia zůstává na fakultě jako asistent a dodělává si doktorát z výtvarné výchovy. V roce 1985 se stěhuje na Šumavu, kde vytváří několik cyklů grafik a drobné skulptury ze dřeva.
O pět let později, v roce 1990, končí s pedagogickou prací a začíná se věnovat reklamní grafice a volné výtvarné tvorbě.
Mezníkem v jeho výtvarné práci se stává cyklus "Ztráta reality".
V letech 1998-2000 pro něj nastává čas zrání v okruhu přátel z Galerie Vltavín a dalších. Setkává se s profesorem Jiřím Siblíkem. K tomuto setkání došlo při práci na publikacích o Otakaru Kubínovi, Emilu Filovi a vzpomínkách Jiřího Siblíka.
V roce 2000 absolvuje studijní cestu na jih Francie a do Provance.
Po návratu vytváří rozsáhlý cyklus " Hledání absolutní smyslnosti".
Důležité pro jeho tvorbu je i setkání s chorvatským malířem Niko Ančičem a Stanko Špoljaričem - hlavním kurátorem Uměleckého pavilónu v Záhřebu a několik studijních pobytů v Chorvatsku. Získává také první kontakty s výtvarníky skupiny Tolerance, které vyvrcholí výstavou v Galerii Tolerance v Hamburgu.
Důležitou tvorbou jsou i jeho ilustrace ke knihám. V roce 2005 pracuje na knize Tichomořské pohádky s Dášou Bláhovou a v roce 2007 připravuje knihu Čísnké pohádky s Lucií Olivovou. Za tuto knihu (Čínské pohádky) dostává v roce 2008 cenu za ilustraci v soutěži o nejkrásnější knihu, kterou pořádá Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví v Praze.

Zpět

Instagram

Facebook