Bohuslav Reynek

(1892-1971)

soukromé studium, člen SČUG Hollar; malíř, grafik, básník, překladatel; studoval na ČVUT v Praze, malířsky se vzdělával soukromě; po roce 1915 se intenzivně věnoval vlastní básnické tvorbě a překladatelství; spolupracoval s nakladatelem J. Florianem ve Staré Říši na edici Dobré dílo; ve 20. letech vznikly v tomto okruhu jeho expresionisticky laděné linoryty, spjaté s uměním krásné knihy; po sňatku s francouzskou básnířkou Suzanne Renaudovou (1926) se ve 20. a 30. letech opakovaně vracel do Francie (Grenoble); přeložil a ilustroval její básnickou sbírku Dveře v přítmí (1947); vedle básnické tvorby se věnoval kresbě, pastelu a akvarelu, malířsky čerpal v krajině okolí Grenoblu a v Provanci, zaznamenával výjevy z každodenního života; první linoryty stály svou lapidárností a kolorismem v blízkosti expresionismu E. Noldeho, s nímž pozdějí sdílel i neortodoxnost v pojetí biblických příběhů; postupně přešel od expresivní figurální malby a krajinářských motivů v kresbách a pastelech ke grafice hluboké symboliky; 1936 se natrvalo vrátil do Petrkova, kde vzniklo kolem 600 grafických listů v technice suché jehly nebo leptu, překračujících žánrová východiska zátiší nebo krajiny; do reálnéhio kontextu v nich vstupovaly biblické děje, které tvořily často i samostatný námět; v letech nástupu komunistického režimu žil ve vnitřním exilu katolického básníka, bez možnosti vystavovat; v 50. a 60. letech vytvořil nejvýznamnější část svého grafického díla, cykly Job, Don Quijote a množství grafik se sakrálními významy; v té době se jeho dílo přiblížilo lyrické abstrakci; vždy se v něm prolínala výtvarná složka s básnickou; básnické dílo zahrnuje 9 básnických sbírek, 2 sbírky básní v próze a řadu významných překladů, zejména francouzské poezie a prózy; udržoval kontakty s umělci Osmy a Skupiny výtvarných umělců, později se skupinou Tvrdošíjní; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP v Praze, Galerie Benedikta Rejta Louny, MG Brno, GMU Roudnice nad Labem, AJG Hluboká nad Vltavou, GU Karlovy Vary, Východočeské galerie Pardubice, GVU Hodonín, GU Ždár nad Sázavou, GVU Havlíčkův Brod, OGV Jihlava, Musée Grenoble a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2003)

SEZNAM AUTORŮ

  • Bohuslav Reynek

    (1892-1971)

    Žízně

    Položka č.: 21

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (125 €)

    Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00

    bibliofilie, vydal Lad. Kuncíř, Praha 1921, úprava (titulní a obálková kresba) František Vik, 500 výtisků, 106 s., clpl. vazba, vevázaná obálka, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, soukromé studium, člen SČUG Hollar, Svazu čsl. výtvarných umělců a Syndikátu českých spisovatelů

    Aktuální cena: 3.000 CZK (125 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Bohuslav Reynek

    (1892-1971)

    Jean Giono: Vysočiny

    Položka č.: 20

    Vyvolávací cena: 300 CZK (13 €)

    Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00

    bibliofilie, kresba a překlad B. Reynek, vydali Bohuslav Durych a Vlastimil Vokolek , Pardubice 1936, edice Delfín, 700 výtisků, 141 s., clpl. vazba, obálka vevázaná, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, soukromé studium, člen SČUG Hollar, Svazu čsl. výtvarných umělců a Syndikátu českých spisovat…

    Aktuální cena: 300 CZK (13 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Bohuslav Reynek

    (1892-1971)

    Modlitby (Stará Říše)

    Položka č.: 18

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (167 €)

    Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00

    bibliofilie, naproti titulu vevázána / částečně vlepena suchá jehla B. Reynka (nesign., papír oříznut do fomátu knihy 14 x 8,5cm, původ nejasný), vyd. a přel. Ant. L. Stříž, Stará Říše, 1917, ruční papír, dvoubarevný tisk, paginace každého z oddílů modliteb zvlášť (cca 100 stran), převazba do clkžn.…

    Aktuální cena: 4.000 CZK (167 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Bohuslav Reynek

    (1892-1971)

    Georges Bernanos: Noc

    Položka č.: 17

    Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)

    Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00

    bibliofilie, v překladu B. Reynka, vyd. Jan. V. Pojer, Brno, 1928, v edici Atlantis, sv. 2., ex. 162/350 na antiku, tiskli Kryl a Scotti v Novém Jičíně, pův. brož, 43s., několik volných archů, jinak velmi dobrý stav, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, soukromé studium, člen SČUG Hollar,…

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Bohuslav Reynek

    (1892-1971)

    Léon Bloy: V temnotách

    Položka č.: 16

    Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)

    Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00

    bibliofilie, úprava a dřevoryt ve frontispisu Jaroslav Benda, vyd. Jan. V. Pojer, Brno, 1934, v edici Atlantis, sv. 24., ex. 146/350 na offsetu, přel. B. Reynek, tiskli Kryl a Scotti v Novém Jičíně, pův. brož, 114s., několik volných archů, lehce opotřebené okraje ob., jinak velmi dobrý stav, Antiqar…

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Bohuslav Reynek

    (1892-1971)

    Suzanne Renaud: Tušený úsvit

    Položka č.: 15

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (63 €)

    Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00

    bibliofilie, sbírku veršů doprovázejí dva grafické listy /pozdější otisky/ Bohuslava Reynka. Vydal Památník národního písemnictví pro Spolek českých bibliofilů v Praze, 1981. Uloženo v papírových deskách 30 x 22 cm., soukromé studium, člen SČUG Hollar, Svazu čsl. výtvarných umělců a Syndikátu českýc…

    Aktuální cena: 1.500 CZK (63 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Bohuslav Reynek

    (1892-1971)

    Hans Carossa: Básně

    Položka č.: 405

    Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)

    Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00

    samizdat, vzácně se objevující Reynkův překlad básní H. Carossy, nedat. a neznačený samizdat, paginováno - 29 listů, průklepový papír svázaný do plátěných desek, zažloutlé okraje, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, soukromé studium, člen SČUG Hollar, Svazu čsl. výtvarných umělců a Syndi…

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Instagram

Facebook