Jan Tichý

studium na AVU v Praze u prof. Jiroudka a doc. Karmazína a na Královské akademii v Antverpách v Belgii; zabývá se lyricky abstraktní krajinomalbou, kresbou, grafikou a malbou na porcelán. Inspiraci hledá v přírodě. Pracuje v cyklech (Květ, Hra) Ilustracemi přispívá do Lidových novin. Pedagog figurální kresby na Výtvarné škole V. Hollara v Praze. Člen sdružení Mikrosvěty. "Práce Jana Tichého působí velmi soustředěně, i když se rozrůstá do nejrůznějších oblastí. Jeho obrazy prostupuje cit pro ztvárnění přírody, zjednodušení tvarů, potlačení detailů a zdůraznění základních vlastností. V jeho projevu se prosazuje i smysl pro ornament, pro rytmus a proměnu prvků, z nichž se sládá celek. Vstupuje do něj i hravost, která tvoří protiváhu přísné a někdy až strohé stavbě krajiny. (...) Snaží se proniknout pod povrch krajiny, vyjádřit její charakter, oddálit její tajemství a nakonec zobecnit své poznání. Chce pochopit postavení člověka v přírodě a vesmíru, význam a úlohu naší civilizace. Jeho tvorba má ve všech oblastech přirozený vývoj a působí vyváženě. V malbě se vedle střídmé barevné skladby prosazuje i čistá linka. Promítá se do ní smysl pro vyjádření vztahů mezi jednotlivými prvky a celkem. V kresbě se prolínají klasické postupy s novými technickými možnostmi, které však vždy odpovídají malířově přirozenosti. V jeho keramice se objevují motivy, s nimiž se setkáváme v malbě i kresbě. Přitom se v ní objevují neobvyklé tvary a proniká do ní osobitý rukopis. Jan Tichý patří k umělcům, jejichž tvorba se na první pohled pozná, protože má logický, přirozený a zřetelný vývoj" (z textu Jiřího Machalického)

  • Jan Tichý

    Vesmírný paroháč (Astrál III.)

    Položka č.: 144

    Vyvolávací cena: 3.800 CZK (159 €)

    Plánované ukončení: 03. 04. 2024 18:23

    akryl, papír, 1991, 50 x 70 cm, sign. PD J. Tichý 91, na zadní straně popis autora, žák prof. F. Jiroudka a doc. J. Karmazína na AVU v Praze, poté studium na Královské akademii v Antverpách, člen sdružení Mikrosvěty

    Aktuální cena: 3.800 CZK (159 €)

  • Jan Tichý

    Mléčná dráha

    Položka č.: 145

    Vyvolávací cena: 4.200 CZK (175 €)

    Plánované ukončení: 03. 04. 2024 18:24

    akryl, papír, 1990, 49,5 x 70 cm, sign. PD J. Tichý 90, žák prof. F. Jiroudka a doc. J. Karmazína na AVU v Praze, poté studium na Královské akademii v Antverpách, člen sdružení Mikrosvěty

    Aktuální cena: 4.200 CZK (175 €)

  • Jan Tichý

    U bazénu

    Položka č.: 146

    Vyvolávací cena: 17.000 CZK (709 €)

    Plánované ukončení: 03. 04. 2024 18:25

    olej, plátno, 2008, 54,5 x 71 cm, sign. PD J. Tichý 2008, rám, žák prof. F. Jiroudka a doc. J. Karmazína na AVU v Praze, poté studium na Královské akademii v Antverpách, člen sdružení Mikrosvěty

    Aktuální cena: 17.000 CZK (709 €)