Josef Pitter

(1881-1925)

Předčasně zemřelý grafik a malíř patří mezi zakladatele bulharské grafické školy. Vnímavý kreslíř byl zprvu ovlivněn výtvarným pojetím grafika Vojtěcha Preissiga a spřízněnost jejich tvorby naznačuje i možnou spolupráci. Josef Pitter přijel v r. 1909 do Sofie na královské pozvání a po 12 let učil na zdejší grafické škole. Mimo jiné zde zavedl práci s dosud neznámou technikou akvatinty. Jeho tvorba zachycuje mizející staré město s dohasínajícími orientálními vlivy, venkovská stavení, ulice s trhy, tradičně oblečené ženy, trhovce. Po návratu do vlasti působil jako ředitel Neubertových grafických závodů. Zemřel na chřipku v roce 1925. Významná část jeho díla je zastoupena ve sbírce sofijské Národní galerie.

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Venkovanka u ohniště (grafika a přípravná skica)

    Položka č.: 181

    Vyvolávací cena: 7.000 CZK (292 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 04. 2023 15:00

    tužka, papír; lept, akvatinta, kolem 1912, 39 x 51; 18,5 x 22,7 cm, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 7.000 CZK (292 €)

    Poslední dražitel: ID5**1 Historie příhozu

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Králík

    Položka č.: 180

    Vyvolávací cena: 5.000 CZK (209 €)

    tužka, kvaš, papír, 29 x 21,5 cm, pocta A. Dürerovi, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 7.500 CZK (313 €)

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Krajina na jaře

    Položka č.: 179

    kvaš, papír, kolem 1910, 32 x 30 cm, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 8.200 CZK (342 €)

    Odhadní cena: 6 000 - 7 500 Kč CZK

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Venkovská krajina

    Položka č.: 178

    kvaš, karton, 27,5 x 20,5 cm, sign. LD JPitter, ve scenérii letního soumraku nechává autor vyniknout barevnou škálu lužních květů v kontrastu slabého odrazu štítů chalup ve spíše tušené vodní hladině, Antikvariát Ostrovní

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Zima

    Položka č.: 177

    kvaš, karton, kolem 1910, 27,5 x 20,5 cm, sign. LD JPitter, preissigovsky laděná ztemnělá vesnická scenérie poklidné večerní melancholie, motiv autor také provedl v litografii, Antikvariát Ostrovní

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Bospor

    Položka č.: 274331

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 04. 2023 14:18

    litografie, 1914, 34 x 54 cm, PD značeno na kameni JP., Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)

    Poslední dražitel: ID8**2 Historie příhozu