Jaroslav Klápště

(1923-1999)

žák prof. F. Tichého a E. Filly na VŠUP v Praze, člen SČUG Hollar; malíř, grafik; za války totálně nasazen; od počátku se věnoval v grafice i malbě figuře; byl ovlivěnn surrelismem; maloval i krajiny a zátiší, jeho malba se vyznačovala robustností a strohostí, věnoval se volné grafice, ilustroval bibliofilská vydání F. Halase, J. Seiferta, G. Trakla ad.; tvorbu exlibris vystavoval od 1977, zúčastňoval se Trienále v Chrudimi; od 1978 (při pobytu v Mostě) se v jeho tvorbě objevilo téma zbořeného města, vznikaly kresby, náčrty a obrazy, kde jsou zakomponovány i lettristické prvky; tyto obrazy jsou mnohoperspektivní a vysoce expresivní; od 80. let se postavy na obrazech začínají hromadit ve velké celky; využil zkušeností z Mostu a vznikly obrazy s motivy nádraží a hospod; jeho díla jsou zastoupena v SGVU v Litoměřicích (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2000, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2000)

  • Jaroslav Klápště

    (1923-1999)

    Horská krajina v zimě

    Položka č.: 70

    Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 02. 2023 15:00

    olej, sololit, 1996, 32,5 x 42,5 cm, sign. PD Klápště, rám, na rámu drobné oděrky, antiqari.at Radhošťská, žák prof. F. Tichého a E. Filly, člen SČUG Hollar

    Aktuální cena: 15.000 CZK (625 €)