Ivan Steiger

(1939)

studium na Vyšší filmové škole v Čimelicích, žák M. Kundery na FAMU v Praze; kreslíř, ilustrátor, malíř, filmový režisér, publicista; už během studií psal a publikoval povídky, novely, scénáře, získával ceny pro mladé tvůrce; 1961 začal kreslit pro česká literární a výtvarná periodika, v zahraničí uveřejňuje kresby Daily Worker, Eulenspiegel, Arbeiter Zeitung a další; 1964 začíná patnáctiletá spolupráce se Süddeutsche Zeitung, přidává se mnichovský Abendzeitung, londýnský The Tribune; Daily Mirror otiskuje v této době každodenně po dva měsíce kresby na slavné Inside Page; 1966-1967 spolupracuje s Die Zeit a Encounter; 1968 odešel do Německa, v současnnosti žije střídavě v Mnichově a Praze; kresba květiny, rašící z pařízku, se po roce 1968 stává symbolem okupovaného Československa i autorovou osobní značkou; v sedmdesátých a osmdesátých letech vystavuje několikrát v Mnichově; v té době pracuje převážně pro Punch, Los Angeles Examiner, Chicago Tribune, La Stampa, Nebelspalter a další periodika; od 1972 dodnes otiskují jeho kresby téměř každodenně Frankfurter Allgemeine Zeitung; natočil přes 30 autorských dokumentárních a hraných filmů, pravidelně vytváří pro ZDF štědrovečerní hrané filmy o hračkách; během olympijských her v Moskvě (1980) uveřejňují jeho politické karikatury na titulních stranách denně The Times (Londýn) a Le Figaro (Paříž); vydal kolem dvaceti knih (mj. Ivan Steiger's Prager Tagebuch, Mnichov, 1968); v Německu, Americe i Čechách vyšla jeho Bible v kresbách (350 kreslených esejů ke Starému i Novému zákonu); nakreslil i Knihu přísloví; ilustroval, napsal titulky a navrhl obálku ke sbírce básní Karla Kryla (Zpod stolu); je majitelem jedné z největších sbírek hraček z 18.-20. století v Evropě, 1983 otevřel Muzeum hraček v Mnichově, 1993 otevřel Muzeum hraček na Pražském hradě; 1986 začíná malovat abstraktní expresivní akrylové obrazy (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

Žádná aktuální aukce