Josef Jíra

(1929-2005)

studium na odborné šperkařské škole v Turnově, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, člen Nové skupiny a skupiny M 57; malíř; od 1955 ilustruje, 1958 spoluzakládá tvůrčí skupinu M 57 (L. Karoušek, V. Karoušek, J. Novák, F. Peterka, R. Plachta, M. Preclík, J. Rada, J. Šerých, V. Tesař, M. Truksa); 1962 se v jeho obrazech objevil motiv tváře s nadsazeným detailem doširoka otevřeného oka; 1964 vznikl cyklus s motivem zabitých pstruhů, v šedesátých letech pak i cyklus Oči a cyklus Milenci; roku 1972 stál u zrodu Výtvarného léta Maloskalska a do konce osmdesátých let výrazně ovlivňoval jeho dramatugii; 1989 se připojil k iniciativě kulturních pracovníků za propuštění V. Havla a ostatních nespravedlivě vězněných; 1992 otevřel v původních prostorách Boučkova statku v Malé Skále galerii výtvarného umění, kde shromáždil sochy, obrazy a grafiku více než osmdesáti našich autorů 20. století; s P. Ulrychem vydal v nakladatelství Paseka Deníky malíře srdcem (1997), svérázný cestopis z let 1963 - 1997, kde vedle výtvarné zkratky zaujme i zkratka literární, expozice myšlenek, umocněných kresbou a koláží; zastoupen ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Oplakávání

    Položka č.: 538

    Vyvolávací cena: 900 CZK (38 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 15. 12. 2023 11:32

    litografie, 15 x 10,5 cm, sign. LN J. Jíra, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.100 CZK (46 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    PF 1985

    Položka č.: 536

    Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 15. 12. 2023 11:30

    litografie, 15 x 10 cm, sign. PD J. Jíra, přání do nového roku od J. Jíry adresované Dr. Hrdinovi, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 500 CZK (21 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Výčep

    Položka č.: 537

    DRAŽBA UKONČENA: 15. 12. 2023 11:28

    litografie, 15 x 10,3 cm, sign. DU J. Jíra, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)

    Poslední dražitel: ID4**5 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Klanění tří králů

    Položka č.: 535

    DRAŽBA UKONČENA: 15. 12. 2023 11:26

    Aktuální cena: 500 CZK (21 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Ex libris

    Položka č.: 534

    Vyvolávací cena: 800 CZK (34 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 15. 12. 2023 11:25

    lept, 10 x 6,5 cm, sign. PD J. Jíra, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 800 CZK (34 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Oči

    Položka č.: 663

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 09. 12. 2022 11:05

    litografie, 1980, 15 x 10,5 cm, sign. PD J. Jíra 80, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.500 CZK (63 €)

    Poslední dražitel: ID7**6 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Kristus nese kříž

    Položka č.: 453

    Vyvolávací cena: 700 CZK (30 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 08. 12. 2022 15:00

    litografie, 11,5 x 8 cm, sign. PD J. Jíra, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 800 CZK (34 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Korespondence s Dr. Ivanem Hrdinou

    Položka č.: 386

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:00

    pohlednice, 10,5 x 14,5 cm, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 200 CZK (9 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Svatý Jiří

    Položka č.: 250

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 09. 2022 15:00

    litografie, 13 x 8,8 cm, sign. DU J. Jíra, pasparta, mírně zažloutlý papír, páska od pasparty v jednom místě natržená, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 900 CZK (38 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    S koněm

    Položka č.: 277654

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (50 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 06. 09. 2023 15:05

    suchá jehla, 1989, 5 x 7 cm, sign. PD J. Jíra 89, kliprám, č. 59/100, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.200 CZK (50 €)

    Poslední dražitel: ID6**4 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    S koníkem

    Položka č.: 277653

    DRAŽBA UKONČENA: 06. 09. 2023 15:04

    suchá jehla, 1989, 7 x 6 cm, sign. PD J. Jíra 89, kliprám, č. 68/100, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny