Raimund Ondráček (1913-2011)

studium grafiky u prof. P. Dillingera, žák prof. F. Süssera a E. Hrbka na Vyšší škole uměleckých řemesel v Brně, prof. T. F. Šimona, F. Petra a V. Pukla na AVU v Praze, člen SČUG Hollar; malíř, grafik, restaurátor; od 1970 působil na AVU jako docent, 1973 - 1984 profesor a vedoucí speciální restaurátorské školy AVU v Praze; 1960 jmenován expertem ministerstva školství a kultury ČR pro restaurátorské a památkové práce v Albánii, kde pracoval na záchraně sakrálních památek, 1963 expertem ve stejné funkci pro Bulharsko, kde vedl záchranné práce Bačkovského monastýru; 1968 se zúčastnil na mezinárodní akci záchrany výtvarných děl ve Florencii, od 1973 prováděl restaurátorské práce v Jugoslávii; od 1971 vedl restaurátorský ateliér v Rile v Bulharsku; zabýval se malbou, volnou grafikou (včetně exlibris), volnou kresbou a zejména restaurováním nástěnných maleb a závěsných obrazů; restauroval mj. freskové malby pražských kostelů a paláců (podílel se na obnově Krackerovy fresky u sv. Mikuláše na Malé Straně, restauroval fresky C. D. Asama na Bílé Hoře a Reinerovy fresky u sv. Tomáše), Přemyslovský palác v Olomouci, hrad Křivoklát atd.; v malbě a grafice ztvárňoval zprvnu církevní, později také krajinářské a civilizační náměty; zúčastnil se řady soutěží, např. na mozaikovou výzdobu Pražského hradu, stokorunovou bankovku, plakáty atd.; odborně publikoval (mj. Národní divadlo a výtvarné umění restaurátorské práce, s O. Mackovou, Katalog, Praha 1983) Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2002)

Albánie

litografie, 1960, 36,5 x 25,5 cm, sign. PD Raimund Ondráček 1960, rám

studium grafiky u prof. P. Dillingera, žák prof. F. Süssera a E. Hrbka na Vyšší škole uměleckých řemesel v Brně, prof. T. F. Šimona, F. Petra a V. Pukla na AVU v Praze, člen SČUG Hollar

ID: 205381

Vyvolávací cena: 600 CZK (22 €)

DRAŽBA UKONČENA: 01. 06. 2020 14:33

Aktuální cena: 600 CZK (22 €)