Jiří Načeradský (1939-2014)

Kudlanka dominantní

olej, plátno, 2011, 50 x 59,5 cm, sign. LD Načeradský, rám, námět ženy v různých podobenstvích se prolíná celým Načeradského dílem. Vedle realistických vyobrazení podle fotografií překvapoval Načeradský zpodobením žen jako agresivních kudlanek anebo naopak Venuší hodných úcty a zbožštění. Sám k tomu v rozhovoru pro Lidové noviny poznamenal: „Když ale chlapi jsou tak nudní. Všichni jsou stejní. Jenom chytřejší, hloupější, zločinci nebo hrdinové – žádný překvapení. Jsou spočitatelní, mají nějakou mechanickou logiku. Ženský, to je jiná. Aragon říkal, a na starý kolena tomu věřím čím dál víc, že „žena je budoucnost muže“. Představená malba je ukázkou autorova vyobrazení ženy jako kudlanky, sebevědomé dominantní lovkyně nebohých mužů. To odpovídá Načeradského oblíbenému tvrzení, že žena je silnější pohlaví. Jiří Načeradský je zastoupen 7 díly ve sbírce pařížského Centre G. Pompidou, kde byla jeho díla také opakovaně vystavena. Posouzeno kurátorem a správcem pozůstalosti autora Petrem Machem

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 57

Vyvolávací cena: 30.000 CZK (1.200 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 06. 05. 2021 15:00

Aktuální cena: 30.000 CZK (1.200 €)

Poslední dražitel: ID3**7 Historie příhozu

Odhadní cena: 45 000 - 60 000 Kč CZK