Zdeněk Raiser (1935)

fotograf, malíř, kameraman

Střelená nevěsta

akryl, plátno, 2019, 40 x 60 cm, sign. PD Raiser 19, klínový rám, Pracoval jako kameraman a výtvarnému umění se začal věnovat ve svém volném čase. Uměleckým projevem, pohnutkami i přístupem k tvorbě jej můžeme řadit do skupiny naivních umělců. O výstavy a prezentaci se tento výtvarník v minulosti příliš nezajímal. Většinu děl vytvořil sobě pro radost nebo pro potěšení známých, kterým je často věnoval. Přelomovými se pro něho staly roky 2015 a 2016, kdy se rozhodl poprvé vystavovat v Lysicích u příležitosti setkání In memoriam Jana Hrušky, pořádaného Spolkem přátel naivního umění. Prezentují se tam autodidaktové napříč Českem. Své samostatné výstavy se dočkal rok poté v Křižanově. Díky těmto a dalším akcím se dostal do povědomí sběratelů, galeristů a veřejnosti. Raiserovy obrazy a grafiky hýří barvami, humorným sdělením, přímočarostí a většinou jsou opatřeny vtipným názvem. Děj se nikdy neodehrává pouze v hlavním plánu. Autor strukturalizuje celou kompozici tak, aby vypracoval rozlehlý prostor a naplnil ho hlavním námětem a mikro scénami. Velkou předností jeho projevu je uvolněnost, ale i jistá umírněnost v barevné škále a modulaci tvarů. Použitím ostrých hran, které v naivním umění často absentují a autoři se jim záměrně vyhýbají, v kombinaci s oblými tvary dosahuje Raiser vyváženého celku. Spolu s rovnovážně uzpůsobenou paletou barev jde o jeden z hlavních rysů a ukazatel výtvarné kvality jeho děl.

ID: 109

Vyvolávací cena: 6.500 CZK (271 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 23. 03. 2023 15:00

Aktuální cena: 6.500 CZK (271 €)