Jiří Načeradský (1939-2014)

Venuše sienská

olej, plátno, 1997, 30,5 x 42,5 cm, sign. PD Načeradský, lištováno, vzadu autorsky název díla, Námět ženy v různých podobenstvích se prolíná celým Načeradského dílem. Vedle realistických vyobrazení podle fotografií překvapoval Načeradský zpodobením žen jako agresivních kudlanek anebo naopak Venuší hodných úcty a zbožštění. Sám k tomu v rozhovoru pro Lidové noviny poznamenal: „Když ale chlapi jsou tak nudní. Všichni jsou stejní. Jenom chytřejší, hloupější, zločinci nebo hrdinové – žádný překvapení. Jsou spočitatelní, mají nějakou mechanickou logiku. Ženský, to je jiná. Aragon říkal, a na starý kolena tomu věřím čím dál víc, že „žena je budoucnost muže“. Představený obraz je ukázkou autorova vyobrazení ženy jako sošné bytosti, která má křivky srovnatelné s krásou ikonické katedrály. Jiří Načeradský je zastoupen 7 díly ve sbírce pařížského Centre G. Pompidou, kde byla jeho díla také opakovaně vystavena. Posouzeno kurátorem a správcem pozůstalosti autora Petrem Machem

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 31

Vyvolávací cena: 20.000 CZK (834 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 23. 03. 2023 15:00

Aktuální cena: 20.000 CZK (834 €)