Jiří Načeradský (1939-2014)

Dva akty

olej, překližka, 1997, 60 x 70 cm, sign. PD Načeradský 97, rám, Námět ženy v různých podobenstvích se prolíná celým Načeradského dílem. Vedle realistických vyobrazení podle fotografií překvapoval Načeradský zpodobením žen jako agresivních kudlanek anebo naopak Venuší hodných úcty a zbožštění. Sám k tomu v rozhovoru pro Lidové noviny poznamenal: „Když ale chlapi jsou tak nudní. Všichni jsou stejní. Jenom chytřejší, hloupější, zločinci nebo hrdinové – žádný překvapení. Jsou spočitatelní, mají nějakou mechanickou logiku. Ženský, to je jiná. Aragon říkal, a na starý kolena tomu věřím čím dál víc, že „žena je budoucnost muže“. Představený obraz je ukázkou autorova vyobrazení žen jako smyslných bytostí, kdy malíř pro zvýšení dynamiky malby zvolil uvolněný expresivní rukopis. Jiří Načeradský je zastoupen 7 díly ve sbírce pařížského Centre G. Pompidou, kde byla jeho díla také opakovaně vystavena. Posouzeno kurátorem a správcem pozůstalosti autora Petrem Machem

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 32

Vyvolávací cena: 32.000 CZK (1.334 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 23. 03. 2023 15:00

Aktuální cena: 32.000 CZK (1.334 €)