Kamil Lhoták (1912-1990)

Postava Aničky se skloněnou hlavou

tuš, papír, 1962, 15,4 x 10,7 cm, sign. PD Kamil Lhoták 62, č. 140, Anička, které chyběla část levé paže, se na kresbách objevuje v mnoha různých podobách. Jako obyčejná zralá žena, erotická múza nebo mladé děvče až lolitovského charakteru. Pro Kamila Lhotáka šlo o jednu z osudových žen jeho života. K tělesně postiženým pojilo Lhotáka blízké pouto. Sám v dětství prodělal obrnu, jejímž následkem kulhal. Možná proto dokázal být empatický k podobně hendikepovaným ženám a vyhledával jejich společnost. S Aničkou se Lhoták setkal už jako malý chlapec. Prý už tenkrát ho zaujala natolik, že si ji nakreslil do sešitu. Znovu k sobě našli cestu začátkem šedesátých let. Lhoták měl tou dobou za sebou manželství s židovkou Herthou Guthovou, které bylo bohužel tragicky poznamenáno psychickou nemocí partnerky. Anna Endrštová vnesla do Lhotákova života znovu radost a optimismus, patrný i ze zveřejněných kreseb. Bok po boku pak společně prožili zbytek života. Kamil Lhoták zemřel v říjnu 1990, Anna Endrštová o necelý rok dříve.

Provenience: z pozůstalosti Anny Endrštové

člen Umělecké besedy, SČUG Hollar, Skupiny 42

ID: 273643

Vyvolávací cena: 3.400 CZK (142 €)

DRAŽBA UKONČENA: 17. 04. 2023 10:13

Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)