Karel Oberthor (1921-1996)

žák prof. I. Kulce na Ukrajinské akademii a prof. V. Pukla a V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar; malíř, grafik; věnoval se malbě, volné a drobné grafice a volné kresbě; vytvořil stovky exlibris, provedených většinou výrazně barevnou litografií nebo dřevorytem; opakovaně se vracel do jižních Čech, zejména na Prachaticko; v krajinomalbě zdůrazňoval vše, co souvisí s lidskou tvořivou aktivitou; vstupoval i do jiných tematických okruhů, mezi nimiž podstatné místo zaujímají humorní domácí skřítkové, dominantní však zůstává motiv koně v nejrůznějších významových souvislostech; jednotlivé postavy, dvojice či skupiny koní, romantické imaginární krajinné vize, příznačně stylizované siluety stromů, ptáci a lidské postavy jsou prostředkem k vyjádření neomezené škály citů, pocitů a vztahů; litografii a monotyp obohatil řadou dosud neznámých postupů (1957 tisk barevné litografie z jednoho kamene pro všechny barvy); japonští podnikatelé mu uspořádali putovní výstavu v Japonsku (1987); zastoupen ve sbírkách NG v Praze, MG v Brně, AJG v Hluboké nad Vltavou, Krajské galerie ve Zlíně, GVU v Ostravě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2002)

Nedělní odpoledne

litografie, 1978, 21,3 x 42,8 cm, sign. Du K. Oberthor 78, rám, č. 16/100, na zadní straně razítko ČFVU a štítek Dílo, mírně zažloutlý papír, pasparta zašlá

žák prof. I. Kulce na Ukrajinské akademii a prof. V. Pukla a V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar

ID: 274160

Vyvolávací cena: 1.200 CZK (50 €)

DRAŽBA UKONČENA: 18. 04. 2023 12:10

Aktuální cena: 1.200 CZK (50 €)

Poslední dražitel: ID8**8 Historie příhozu