Ivana Lomová (1959)

Narozena 22. 11. 1959 v Praze studium na Fakultě architektury ČVUT Praha (1978-83). Od roku 1984 publikovala kresby v novinách a časopisech, ilustrovala více než 25 knih, zejména pro děti a mládež, napsala a nakreslila komiksový seriál pro děti, pracovala pro kreslený film. Volná kreslířská a grafická tvorba, zprvu v duchu tzv. české grotesky, s nadsázkou komentuje společenskou situaci a její vliv na psychiku jedince; postupně se emancipuje od ironie a získává hlubší existenciální vyznění. Významným tématem je paměť, vzpomínky, společenské a rodinné rituály, vztahy mezi blízkými lidmi, postoje a očekávání vyplývající z genderových rolí. Samota a složitost vztahů mezi mužem a ženou. (zdroj: lomova.com)

Skotsko

suchý pastel, papír, 1997, 50 x 70 cm, sign. DU Ivana Lomová 1997, Ilustrátorka a absolventka ČVUT Ivana Lomová již ilustrovala přes dvacet pět knih pro děti a mládež. Spolupracuje s nakladatelstvím Albatros, novinami a časopisy. V posledních letech se věnuje litografii a převážně olejomalbě, v níž se zaměřuje na velké tematické cykly. Z počátku do svých děl umisťovala prvky ironie a některé znaky české grotesky, s jejichž pomocí komentovala problémy a rysy české společnosti. Zajímaly ji rodinné rituály, postavení jedince, vztah mezi mužem a ženou. Od počátku své tvorby také střídavě pracuje s fotografií, která jí umožňuje zobrazovat oblíbená témata bez nánosu vlastních obsahů a subjektivizace. Ve stylizované realitě na suchém pastelu Skotsko nám však Lomová představuje vlastní pohled na předmět svého zájmu – krásnou skotskou krajinu plnou jezer, od sebe oddělených kopcovitými kousky pevniny. Výjev prostupuje zvláštní tlumené světlo, které ovlivňuje různé odstíny modré a zelené. Klid a kontemplace prostupují dílem, jež nám dovolí se na vrcholu na chvíli zastavit a zahledět se do dálek. Takový pohled je již od devatenáctého století symbolem meditace člověka o nejen vlastní budoucnosti. (Anita Nikl)

Provenience: dílo pochází z ateliéru autorky

ID: 52

Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)

DRAŽBA UKONČENA: 10. 05. 2023 18:51

Aktuální cena: 15.000 CZK (625 €)

Poslední dražitel: ID2**7 Historie příhozu