Výběr z ručně vázaných koberců ze sbírky Františka Grufíka (168. Aukce)

II. část sálové aukce - ručně vázaných koberců Františka Grufíka, sběratele a spoluzakladatele obchodu Nomád v Lucerně se uskuteční ve čtvrtek 26. září 2019, v prostorách Rezidence Ostrovní v Kamenném sále, Ostrovní 8, Praha 1, cca 200 m od Aukční síně Vltavín cca od 18:10 hodin. Předuakční výstava bude probíhat na adrese Litevské 8, Praha 10 od 16. 9. do 26. 9. 2019, otevřeno denně 10-18 hodin.

První podání nebo-li limitování probíhá až do 26. 9. 2019 do 15:00.

Výsledky aukce budou rozeslány následující den tj. 27. 9. 2019.

Řazení koberců v aukci:

Perská klasika položky 21-38
Tato skupina koberců pochází z Íránu, kterému se před rokem 1935 říkalo Persie. Skrývá v sobě odkaz a kouzlo Orientu, jehož největší sláva spadá do období vlády safijovské dynastie v letech 1501–1736. Z té doby se dochovalo několik ukázek, které můžeme obdivovat ve světových muzeích. V Íránu se výroba koberců rozvíjela a stále vzniká ve všech prostředích od kočovného a venkovského obyvatelstva, kde vzory jsou zjednodušené a více geometrické, až po bohaté a složité rostlinné, tzv. arabeskové dekory vyráběné v městských dílnách. Ty vznikaly především v historicky významných centrech a městech, jakými byly Isfahán a Kášán v centrálním Íránu, Kirmán na jihu, Tabríz na severozápadě. Tato centra si tradici vázání stále drží a patří spolu s několika dalšími ( Nain, Bidžár, Herís, Qom, Mašhad atd.) k nejvýznamnějším producentům městských dílenských koberců. Je od nich také odvozen název koberce, jenž si často zachovává svou charakteristickou podobu pro dané místo.

Současné trendy položky 39 - 56
Ruční výroba koberců a technika tkaní má kořeny v hluboké minulosti a je významnou součástí mnoha staletí přetrvávající do dnešních dnů, technologicky nepozměněnou. Kompozice, barevné uspořádání a vzory prošly tisíciletým vývojem, který za sebou zanechal neuvěřitelné množství motivů a jejich variací. Nalezneme v nich odraz vysoké umělecké kultivovanosti a tradice, na kterou současná produkce navazuje a rozvíjí ji dál, ať už ve směru klasickém či v nacházení nového výrazu.

Nomádské koberce položky 57-80
Za nomádské označujeme koberce vznikající ve venkovském prostředí, vázané několika etnickými skupinami žijící kočovným nebo polokočovným způsobem života. Jejich způsob obživy plyne především z chovu ovcí a koz. V jejich životech mají vázané textilie několik velmi důležitých rolí. Kromě toho, že byly nedílnou součástí domácností – na kobercích se sedí, stoluje i spí, a určitý typ slouží k vykonávání modlitby, nahrazovaly u kočovných etnik, ve stanech a v jurtách úložné prostory – na stěny se zavěšovaly speciální podélné tašky, tzv.čuvaly, jiným typem je oboustranná taška, tzv. chordžín, která se přehazovala přes zvíře a sloužila při transportu, či jakýsi podélný vak zvaný bolešt, jenž měl obdobné využití. Tato produkce si nejdéle uchovala rysy původní tvorby, protože nomádi nedělají rozdíl mezi výrobou pro vlastní potřebu či trh. Vzory se předávají z generace na generaci a mají přímou souvislost s tradicí kmenů, které je váží. Bohužel z důvodu globalizačních tlaků a pozvolné migrace z hor do nížin a opouštěním tradičního způsobu života předpokládáme, že i tyto koberce se jednou stanou zajímavým kulturněhistorickým dokladem nemalé hodnoty, a to nejen výtvarné.

Starožitné koberce položky 81-89
Do této skupiny řadíme koberce, jejichž staří je sto a více let. Jejich význam a hodnota již nespočívá pouze ve funkci a estetice prvku bytové kultury či uměleckořemeslného výrobku různých tradic, národů, oblastí a zemí. Z dnešního pohledu lze říci, že v některých případech se jedná přímo o reprezentanty moderního výrazu a ducha doby, což bylo patrně důvodem velké obliby těchto koberců mezi moderními umělci a architekty. A díky sběratelství jak soukromému, tak institucionalizovanému se staly tyto koberce důležitým dědictvím neobnovitelných kulturních statků. Vzhledem ke své užitné funkci i historickým změnám se však dochovaly ve velmi malém a omezeném množství. Právě z důvodu obtížné dostupnosti jsou zachovalé výtvarně zajímavé ručně vázané koberce raritní a sběratelsky nesmírně cenné.

  • Tališ

    Zakavkazsko

    Položka č.: 81

    Vyvolávací cena: 69.000 CZK (2.760 €)

    Ukončení prvního podání: 26. 09. 2019 15:00

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (počátek 20. století), stav A+ (odborně restaurováno), 127 x 78 cm, Tališ je oblast na jihu Zakavkazska, rozprostírající se ke Kaspickému moří. Koberce tališ mývají dominantní borduru a středový design tvořený řadami stylizovaných květů

    Aktuální cena: 69.000 CZK (2.760 €)

    Odhadní cena: 180 000 - 220 000 CZK

  • Širván Kuba Lesghi

    Zakavkazsko

    Položka č.: 82

    Vyvolávací cena: 48.000 CZK (1.920 €)

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (počátek 20. století), stav B (dobrý stav odpovídající stáří, lokálně se může vyskytovat větší míra opotřebení vlasu, či drobné defekty nijak nerušící celkový vzhled koberce), 140 x 105 cm, Oblast Kuby na severovýchodě Ázerbajdžánu patřila koncem 19. a počátkem 20.…

    Aktuální cena: 48.000 CZK (1.920 €)

    Odhadní cena: 120 000 - 140 000 CZK

  • Bachtiár

    Írán

    Položka č.: 83

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (počátek 20. století), stav B (dobrý stav odpovídající stáří, lokálně se může vyskytovat větší míra opotřebení vlasu, či drobné defekty nijak nerušící celkový vzhled koberce), 206 x 152 cm, Koberec bachtiár s nepříliš často se vyskytujícím celoplošným motivem tzv. …

    Odhadní cena: 130 000 - 160 000 CZK

  • Beijing

    Čína

    Položka č.: 84

    Vyvolávací cena: 21.000 CZK (840 €)

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (počátek 20. století, stav B (dobrý stav odpovídající stáří, lokálně se může vyskytovat větší míra opotřebení vlasu, či drobné defekty nijak nerušící celkový vzhled koberce), 143 x 75 cm, Starožitné čínské koberce a předložky vynikají hlavně pro své unikátní vzory. …

    Aktuální cena: 21.000 CZK (840 €)

    Odhadní cena: 66 000 - 84 000 CZK

  • Širván Kuba Pirepedil

    Zakavkazsko

    Položka č.: 85

    Vyvolávací cena: 134.000 CZK (5.360 €)

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (počátek 20. století), stav A+ (odborně restaurováno), 170 x 145 cm, Představuje jeden z dalších oblíbených vzorů pocházejících z oblasti Kuby. Mají zpravidla tmavou půdu, na níž se rozvíjí efektní vzor s výraznými volutovými motivy řazenými ve středu i symetricky …

    Aktuální cena: 134.000 CZK (5.360 €)

    Odhadní cena: 370 000 - 420 000 CZK

  • Výšivka Uzbek

    Uzbekistán

    Položka č.: 86

    Vyvolávací cena: 55.000 CZK (2.200 €)

    výšivka, ruční práce, bavlna, hedvábí, antik (počátek 20. století), stav B (dobrý stav odpovídající stáří, lokálně se může vyskytovat větší míra opotřebení vlasu, či drobné defekty nijak nerušící celkový vzhled koberce), 255 x 195 cm, Suzani je tradiční středoasijská výšivka s bohatou symbolikou. V …

    Aktuální cena: 55.000 CZK (2.200 €)

    Odhadní cena: 150 000 - 180 000 CZK

  • Širván Arjiman

    Zakavkazsko

    Položka č.: 87

    Vyvolávací cena: 64.000 CZK (2.560 €)

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (počátek 20. století), stav A+ (odborně restaurováno), 151 x 122 cm, V noblesní barevnosti vy vedená ukázka klasické širvánské tvorby. Ve středovém poli jsou tři velké medailony obklopené drobnými geometrickými motivy, zvířaty, ptáky. V odborných kruzích se umisťu…

    Aktuální cena: 64.000 CZK (2.560 €)

  • Kazak Fachralo

    Zakavkazsko

    Položka č.: 88

    Vyvolávací cena: 70.000 CZK (2.800 €)

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (konec 19. století), stav A+ (odborně restaurováno), 145 x 96 cm, Červené centrální pole osahuje velký medailon, který tvoří střed koberce. Koberec obsahuje velké množství symbolů, které je možné považovat za amulety sloužící jako ochrana. Kazaky se vázaly v západn…

    Aktuální cena: 70.000 CZK (2.800 €)

    Odhadní cena: 170 000 - 190 000 CZK

  • Širván Marasali

    Zakavkazsko

    Položka č.: 89

    Vyvolávací cena: 90.000 CZK (3.600 €)

    ručně vázaný koberec, vlna, antik (konec 19. století), stav A+ (odborně restaurováno), 146 x 106 cm, Nepříliš časté využití bílé půdy zvyšuje sběratelskou hodnotu. Drobný vzor tulipánů rozmístěný v geometrickém rastru svébytně ladí s geometrickými výtvarnými tendencemi šedesátých let, ačkoliv vznik…

    Aktuální cena: 90.000 CZK (3.600 €)

    Odhadní cena: 260 000 - 300 000 CZK