František Dostál

(1938-2022)

byl český reportážní a dokumentární fotograf žijící v Praze. Námětem jeho tvorby v posledních 30 letech jsou především lidé pražských ulic. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu. Narodil se a vyrůstal v chudých poměrech v pražských Vršovicích v rodině krejčovského dělníka a služky. Od dětství se pohyboval v oblasti Bohdalce a Slatin v dnešní Praze 10. Část svého života však prožil v Hradeníně na Kolínsku a v jihočeských Vodňanech. Studoval na průmyslové škole strojnické (1953–57), kde se poprvé seznámil s fotografií při rentgenové kontrole kvality svárů. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě. Navštěvoval pohybovou školu Otakara Jandery a už po ročním tréninku ve skoku vysokém vyhrál titul mistra republiky v této disciplíně (1954). Kvůli vojenské službě (1957–59) a zejména zdravotním problémům sport brzy opustil. Téměř do svého důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze. Fotografovat začal okolo roku 1960, nikdy se však nestal reportérem z povolání. Prvotní inspirací ve fotografii mu byla jeho rodná čtvrť Vršovice. Zachycoval lidi ve zdánlivě obyčejných situacích, které však už tehdy měly výrazný výtvarný náboj. Krátce na to začal trávit víkendy v posázavské obci Zlenice. Zde mezi roky 1968–1990 nafotografoval obrazovou sondu do života trampské společnosti, kterou nazval Letní lidé. Jeho první snímek byl otištěn v roce 1964 v týdeníku Květy a následovaly tisíce dalších. Z pohledu množství publikovaných fotografií i účastí na mezinárodních salonech a výstavách patří Dostál dodnes mezi české přeborníky. Teoretické a praktické vědomosti získával v klubu fotografů na Vinohradech, kde v roce 1983 založil skupinu Město. Dostálovy snímky otiskovala většina dobových novin a časopisů v období let 1975–1989. Oceňovaly bohatost autorových motivů a jemný humor, který částečně navazoval na meziválečnou vlnu české magazínové fotografie. V roce 2008 obdržel cenu Ministerstva kultury ČR za celoživotní přínos amatérské fotografii. Je čestným členem Balon klubu Praha a držitel medaile Sic itur ad astra. Člen společnosti The Lihter than Air Society (USA).

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Rybáři

    Položka č.: 390

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:05

    bromostříbrná fotografie, 1975, 16,8 x 23,4 cm, sign. na zadní straně František Dostál 1975, na zadní straně značeno autorským razítkem, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

    Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Z cyklu Náhodná setkání

    Položka č.: 391

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:06

    bromostříbrná zvětšenina, 70. léta, 16,8 x 23,1 cm, sign. na zadní straně František Dostál, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Ze souboru Letní lidé - v řece

    Položka č.: 392

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:07

    bromostříbrná zvětšenina, 70. léta, 22,2 x 16,6 cm, sign. na zadní straně František Dostál, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Ze souboru Letní lidé - dvojice

    Položka č.: 393

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:08

    bromostříbrná zvětšenina, 70. léta, 16,8 x 23 cm, sign. na zadní straně František Dostál, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Z cyklu Pražské příběhy

    Položka č.: 394

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:09

    bromostříbrná fotografie, 90. léta, 22,8 x 16,5 cm, sign. na zadní straně František Dostál, vintage print, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Start

    Položka č.: 395

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:10

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Letná

    Položka č.: 396

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:11

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Labutě

    Položka č.: 397

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:12

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Z cyklu Letní lidé

    Položka č.: 398

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:13

    bromostříbrná fotografie, 22,5 x 16,4 cm, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Z cyklu Letní lidé

    Položka č.: 399

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:14

    bromostříbrná fotografie, 23 x 16,9 cm, sign. na zadní straně František Dostál, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    S kytarou

    Položka č.: 400

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:15

    bromostříbrná fotografie, 1988, 16,7 x 23,3 cm, sign. na zadní straně František Dostál, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Construction Worker in Prague

    Položka č.: 401

    Plánované ukončení: 22. 03. 2024 08:16

    bromostříbrná fotografie, 1985, 16,9 x 23,3 cm, sign. na zadní straně František Dostál, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední průmyslové škole strojnické v Praze, člen fotoskupiny Město a Svazu českých fotografů

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Psí příběhy

    Položka č.: 379

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (84 €)

    Plánované ukončení: 21. 03. 2024 15:00

    Aktuální cena: 2.000 CZK (84 €)

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Moje rodné Vršovice

    Položka č.: 378

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Psí příběhy

    Položka č.: 377

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Dalmatin a běžec

    Položka č.: 376

  • František Dostál

    (1938-2022)

    Muž s bustou Stalina

    Položka č.: 375

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (50 €)

    Aktuální cena: 1.200 CZK (50 €)