Karel Štika

(1898-1975)

žák prof. M. Švabinského na AVU v Praze, studium profesury kreslení, modelování a geometrie na FF UK, člen a předseda SČUG Hollar, člen UB; malíř, grafik, publicista, pedagog; specializoval se na malbu, ilustraci, lavírovanou kresbu štětcem, kresbu tuší nebo perokresbu a zejména volnou, drobnou i knižní grafiku; tematicky převažují krajiny (jižní Čechy, Sedlčansko, Podkrkonoší, Český ráj), figurální kompozice a žánr; grafickou tvorbu uvádějí ve 20. letech sociální, baladicky zaměřené lepty a linoryty, ve 30. letech tvořil dřevoryty (hlavně pro ilustrace), od 60. let přechází i k dalším technikám a směřuje k expresivnímu realismu; 1921-1952 středoškolský profesor, převážně v Nové Pace; redaktor časopisu Výtvarná práce, odborně publikoval o umění a estetice (sborník Hollar, časopisy Český filatelista, Československý kreslíř, Slovenské pohlady), přednášel pro veřejnost o umění; ilustroval ediční ředy pro nakladatelství J. Hladký (Amfora, Rozmarýn) a jiné (ELK, Růžový palouček, Symposion), ilustroval také např. soukromý tisk pro B. B. Buchlovana Máchův Máj a graficky doprovodil staroperskou knihu Rubajját (Bratislava); od 1938 pravidelně vystavoval s Hollarem a UB doma i v zahraničí, účastnil se přehlídek ilustrace; zastoupen ve sbírkách MG v Brně, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Karlových Varech, GVU v Ostrově nad Ohří, Městského muzea v Nové Pace a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Karel Štika

    (1898-1975)

    Tiskárna

    Položka č.: 220342

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    Plánované ukončení: 08. 04. 2020 14:30

    dřevoryt, 1935, 14,5 x 11,3 cm, sign. PD K. Štika 35, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Švabinského na AVU v Praze, studium profesury kreslení, modelování a geometrie na FF UK, člen a předseda SČUG Hollar, člen UB

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

  • Karel Štika

    (1898-1975)

    Čtenář

    Položka č.: 226610

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 09. 04. 2020 14:52

    dřevoryt, 1935, 9,7 x 23,8 cm, sign. PD K. Štika 35, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Švabinského na AVU v Praze, studium profesury kreslení, modelování a geometrie na FF UK, člen a předseda SČUG Hollar, člen UB

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

  • Karel Štika

    (1898-1975)

    Bratřejovský rybník Velát

    Položka č.: 229011

    Vyvolávací cena: 350 CZK (14 €)

    Plánované ukončení: 09. 04. 2020 15:23

    akvarel, papír, 1952, 35 x 50 cm, sign. LD K. Štika 52, vzadu popsáno, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Švabinského na AVU v Praze, studium profesury kreslení, modelování a geometrie na FF UK, člen a předseda SČUG Hollar, člen UB

    Aktuální cena: 350 CZK (14 €)

  • Karel Štika

    (1898-1975)

    Máchovská ilustrace

    Položka č.: 238837

    Vyvolávací cena: 80 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 09. 04. 2020 16:47

    dřevoryt, 6,3 x 7,4 cm, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Švabinského na AVU v Praze, studium profesury kreslení, modelování a geometrie na FF UK, člen a předseda SČUG Hollar, člen UB

    Aktuální cena: 80 CZK (4 €)